Ćwiczenia aerobowe to takie, przy których mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych (aerobowych)
fit.pl
2010-04-24 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia aerobowe
Ćwiczenia aerobowe to sposób na tłuszczyk

legm-picco4Profilaktyczne znaczenie aktywności ruchowej  dla stanu zdrowia współczesnego człowieka jest wciąż niedoceniane. Słynne powiedzenie prof. Weissa  „ruch może zastąpić większość lekarstw – żaden lek nie zastąpi ruchu”, staje się coraz bardziej prawdziwe. Coraz mniej ruchu w życiu codziennym, więcej pracy siedzącej i jeżdżenia samochodem, nie wpływa pozytywnie na  zdrowie. Z racji na panującą modę na szczupłą, sportową sylwetkę, ciągle się odchudzamy, a efekty są różne. Zazwyczaj najpierw myślimy o drastycznym ograniczeniu spożywanych kalorii. Oczywiście będzie to skuteczne, ale nie do końca. Istnieje ryzyko, że oprócz tkanki tłuszczowej, utracimy również sporo wody i tkanki mięśniowej. Aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, oprócz zredukowania diety, należałoby włączyć trening siłowy i aerobowy. Dopiero wszystkie czynniki razem przybliżą nas do utrzymania ciała w zdrowiu. Ćwiczenia aerobowe to inaczej też „krążeniowe”, powodujące zwiększenie wydolności organizmu. Poprzez działanie na układ krążenia dostarczają tlen i składniki odżywcze do mięśni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że trening aerobowy jest tak istotny w pozbywaniu się nadmiaru tłuszczu. Odpowiednio dobrany trening, pozytywnie wpływa na układ krążenia, co zmniejsza ryzyko choroby serca  i chorób związanych z otyłością. Poprawia poziomu cholesterolu, zapobiega osteoporozie, zwiększa odporność na stres oraz poprawia samopoczucie. Ale przede wszystkim powoduje poprawę ogólnej wydolności fizycznej. Efektywność spalania tkanki tłuszczowej wiąże się z odpowiednią intensywnością stosowanych ćwiczeń.

Ćwiczenia aerobowe, czyli tlenowe formy ruchu, to takie, które charakteryzują się przewagą metabolizmu tlenowego w podstawach pracy fizycznej. Takie warunki spełnia praca długiego czasu, o małej lub średniej intensywności.   Tak więc zalecany czas ćwiczeń aerobowych to minimum 20 minut. Jednak zajęcia trwające 45-60 minut stworzą możliwości pełniejszego wykorzystania tkanki tłuszczowej jako substratu energetycznego. Do form aerobowych powodujących ubytek tkanki tłuszczowej zaliczany jest jogging, pływanie, jazda na rowerze, biegi na nartach, aerobik low-impact i inne formy o umiarkowanej intensywności. Jeśli jednak łączymy trening siłowy z aerobowym, a jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, mamy do dyspozycji specjalistyczny sprzęt aerobowy. Niestety niewiele polskich klubów fitness, może się poszczycić pełnym zestawem sprzętu aerobowego. Różnice cenowe pomiędzy profesjonalnym sprzętem (oczywiście kosztownym), a tym tanim są bardzo duże, a jak wiadomo kluby nie dysponują dużym wyborem tego typu urządzeń. W krajach gdzie zdrowy styl życia i aktywność fizyczna każdego dnia, to nieodłączny element u większości , tysiące ludzi uprawia różnorakie ćwiczenia. Kluby fitness dysponują tam zarówno sprzętem siłowym jak i aerobowym w takiej samej ilości.

[-------]

cwNasze realia pozostawiają wiele do życzenia. Często na klub przypadają dwa czy trzy rowery, a o bieżni nie ma co marzyć. Jednak powoli zmienia się nie tylko mentalność osób ćwiczących, ale także właścicieli klubów, a co za tym idzie mamy do dyspozycji coraz więcej sprzętu aerobowego.

Rower stacjonarny już chyba znajduje się w każdym mniejszym lub większym klubie fitness. Są wśród nich rowery  wygodne, gdzie siodełko  jest idealnie dostosowane do długotrwałego treningu, lub takie, z których po dziesięciu minutach zsiadamy. Istotny czynnikiem wpływającym na jakość sprzętu jest możliwość regulacji wysokości, obciążenia, zastosowania specjalnych programów i pomiaru tętna. Do tego dochodzi spalanie kalorii i przejechane kilometry. Takie udoskonalenia powinny mieć wszystkie urządzenia aerobowe. Poziomy rower stacjonarny, stanowi alternatywę dla osób z problemami zdrowotnymi (np. bóle grzbietu) lub otyłymi. Również ten rower będzie doskonałym wprowadzeniem dla osób początkujących i niewytrenowanych.  Sprzęt eliptyczny to następny etap ćwiczeń aerobowych. Ćwiczenia na tego rodzaju urządzeniach również nie powinien sprawiać większych kłopotów. Mamy do dyspozycji sprzęt eliptyczny, gdzie poprzez wprowadzenie specjalistycznych uchwytów angażujemy całe ciało. Może być też wersja tylko z pracą nóg, lub w innym położeniu tułowia (w odchyleniu ku tyłowi). Ćwiczenie na tych urządzeniach przypomina ruchy biegowe na nartach, dlatego też wskazane jest przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Stepper i schody wymagają od ćwiczącego więcej zaangażowania niż wcześniej omawiane. Na pewno nie są wskazane przy urazach i dolegliwościach stawów kolanowych  i skokowych. Ruchy wykonywane na stepperze są krótkie i szybkie, natomiast na schodach dłuższe i dokładniejsze. Pozostał nam jeszcze najdroższy sprzęt, a zarazem najlepszy. Bieżnie, oprócz wszystkich wymienionych wcześniej opcji, mogą być dostosowane do zmiany kąta nachylenia. Poprzez uniesienie jej, powodujemy zdecydowane utrudnienia podczas chodzenia czy biegania. Właśnie na bieżni następuje największy wydatek energetyczny. Zakres od wolnego marszu do intensywnego biegu, wraz z możliwością zmiany kąta nachylenia stwarza spore możliwości dla ćwiczącego. 
Zdecydowanie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw tych urządzeń, z zastrzeżeniem jednak konsultacji lekarskiej , jeśli mogą zaistnieć przeciwwskazania. Jakiekolwiek dolegliwości nie powinny wpłynąć na decyzję nie podejmowania ćwiczeń ruchowych. Jednak w razie takowych dolegliwości, potrzebna jest  konsultacja lekarska, a także  dokładny wywiad w klubie fitness. Tak więc bogatsi o wiadomości dotyczące ćwiczeń aerobowych możemy rozpocząć  regularne dbanie o sylwetkę.


Joanna Zapolska

www.fit.pl