Ćwiczenia w ciąży - czy są bezpieczne?
Czy ćwiczenia w ciąży są bezpieczne? Tak, pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ kobiety noszące dziecko nie mogą zwłaszcza w zaawansowanej ciąży wykonywać pewnych określonych ćwiczeń.
Przede wszystkim kobiety ciężarne muszą zrezygnować z ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Zakazane w trakcie ciąży są także treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia wymagające podskakiwania lub gwałtownych ruchów. Niezalecanymi sportami do uprawiania w ciąży są między innymi: jazda na rowerze, jeździectwo, sztuki walki, wspinaczka czy nurkowanie.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są wskazane
Ćwiczenia dla ciężarnych kobiet są dopasowane do potrzeb organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Aktywność fizyczna w tych dziewięciu miesiącach jest bardzo wskazana, wiele badań pokazuje, że kobiety, które są wysportowane i przyzwyczajone do regularnych treningów znacznie lepiej znoszą ciążę, a poza tym znacznie szybciej wracają do formy po porodzie. Ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała podobnie jak kalkulator wagi w ciąży. Jeśli jednak kobieta zaczyna przygodę z trenowaniem po zapłodnieniu, wówczas warto zaczynać od lekkich ćwiczeń.
Ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem są zajęcia dla kobiet w ciąży organizowane przez wykwalifikowanych trenerów. Taka forma aktywności fizycznej z pewnością dobrze zrobi przyszłej mamie, zwłaszcza takiej bez doświadczenia w sporcie. Innymi propozycjami ćwiczeń dla kobiet w ciąży są między innymi taniec (rekreacyjny), pilates, joga lub pływanie.
Jak ćwiczyć w ciąży?
Jak ćwiczyć w ciąży? Przede wszystkim rozsądnie!
Nie warto się przemęczać.
Treningi w ciąży nie powinny być zbyt ciężkie - warto postawić na formy aktywności, które pozwalają kontrolować wysiłek. Ruch nie zawsze musi oznaczać potu i zakwasów.
Niektórych ćwiczeń nie można wykonywać.
Jeśli kobieta ciężarna zdecyduje się na uczestnictwo w zajęciach ogólnych (nie dedykowanych dla kobiet w ciąży) wówczas należy zrezygnować z ćwiczeń, które są zakazane w czasie noszenia dziecka. Nie ważne, że inne kobiety wykonują te ćwiczenia - na pierwszym miejscu trzeba stawiać maleństwo!
Spokojnie, bez gwałtownych ruchów.
Ćwicząc w ciąży nie można wykonywać gwałtownych ruchów. Ćwiczenia, które ich wymagają - niestety, trzeba z nich zrezygnować lub robić je wolniej.
O czym jeszcze warto pamiętać przy ćwiczeniach w ciąży?
Chcąc rozpocząć aktywność fizyczną w czasie ciąży trzeba robić to bardzo świadomie. Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju zajęć należy też pamiętać o tym, że jeśli danego dnia kobieta czuje się nie najlepiej wówczas należy zrezygnować z ćwiczeń. Nadmierne przemęczanie organizmu nie służy rozwijającemu się w łonie matki dziecku.
Poza tym dużą rolę odgrywa także odpowiednie nawadnianie podczas treningów, nierzadko dobrym pomysłem jest stosowanie dodatkowych suplementów, ale zawsze po konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Niczego nie wolno robić na własną rękę, aby nie zaszkodzić dziecku.
Aby ćwiczenia w ciąży spełniały swoją rolę ważne też, aby przyszła mama była stosownie ubrana. Brzuch nie może być uciśnięty - zwłaszcza w zaawansowanej ciąży trzeba będzie zrezygnować z obcisłych sportowych legginsów. Warto zastąpić je spodniami od dresu lub specjalnie dedykowaną odzieżą ciążową, która będzie utrzymywała brzuszek, a równocześnie nie będzie go uciskała.
Więcej o ćwiczeniach w ciąży i nie tylko
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ćwiczeniach w ciąży koniecznie zajrzyj na dzidziusiowo.pl! Znajdziesz tu nie tylko inspirujące porady i praktyczne wskazówki odnośnie ćwiczeń dla ciężarnych kobiet, ale także przykłady aktywności fizycznych i wiele więcej ciekawych informacji!