Boli cię kręgosłup? Jeśli tak, to nie zapomnij o rozmasowaniu go. Masaż to prawdziwa ulga dla kręgosłupa. Nie tylko likwiduje napięcia, ale też wzmacnia słabe mięśnie i uspokaja. Dodatkowo koi ból i rozluźnia
fit.pl
2011-12-28 00:00
Udostępnij
Masaż kręgosłupa ci pomoże
Kiedy iść na masaż?

Na leczniczy masaż kręgosłupa trzeba mieć skierowanie. Ułatwia ono terapeucie dobranie odpowiedniej techniki tak, by zabieg przyniósł optymalne rezultaty. Taka rehabilitacja kręgosłupa stosowana jest, gdy zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. Nasz organizm informuje nas, gdy dzieje się z nim coś złego. Ból pojawia się, by ostrzec, że mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski zużywają się szybciej niż powinny.
 

SerenadeHotelMasageJak wygląda masaż kręgosłupa?
 

Masaż powinien wykonywać wyspecjalizowany rehabilitant, który posiada gruntowną wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka. W przeciwnym razie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zabieg powinien się zacząć od wywiadu. Masażysta pyta, w którym miejscu plecy bolą najbardziej, czy to pierwszy raz, jeśli nie, to czy poprzednio nie pojawiły się siniaki, czy pacjent może leżeć na brzuchu (w przypadku trudności z oddychaniem można siedzieć w specjalnym fotelu). Następnie smaruje plecy środkiem poślizgowym (oliwką, wazeliną, talkiem), by uniknąć mechanicznych otarć. Czasem stosuje się też dodatkowo naturalne preparaty wspomagające leczenie – żele, maści, kremy, emulsje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz uszczelniające naczynia krwionośne.
 

Metody masażu
 

Masaż trwa 20-25 minut. Obejmuje plecy, pośladki i barki. Jego siła zależy od schorzenia i wrażliwości na ból.  Masaż powienien oscylować na granicy przyjemnego bólu tzn. takiego, przy którym potrafimy się rozluźnić. Wykonuje się go, stosując klasyczne techniki (od najsłabszej do najmocniejszej).

Głaskanie. Polega na delikatnym przesuwaniu dłoni wzdłuż i w poprzek pleców. To najbardziej odprężająca i uspokajająca część masażu. Ten etap pozwala terapeucie poznać skórę, jej temperaturę, szorstkość, zgrubienia, napięcie mięśni. Głaskanie zmniejsza także ból i usprawnia krążenie powierzchniowe.

Rozcieranie. Likwiduje obrzęki i obniża napięci mięśni. Dzięki niemu rozdrabnia się też oraz przemieszcza do układu krwionośnego wysięki pozapalne, krwiaki, złogi.  

Ugniatanie. Można w ten sposób pobudzić mięśnie: zwiększyć ich wytrzymałość, kurczliwość, przyśpieszyć regenerację po wysiłku albo obniżyć napięcie. Ugniatać można obiema rękami, jedną lub palcami. Naczynia chwilowo się kurczą, a po zwolnieniu ręki gwałtownie rozszerzają, zasysając krew z naczyń obwodowych i pobudzając krążenie.

Oklepywanie. Wywołuje skurcz mięśni, co przy jednoczesnym usprawnieniu krążenia poprawia ich odżywienie. Miejscowo dochodzi do podwyższenia temperatury i zmniejszenia bólu.

Wibracja. To wprowadzanie w drgania tkanek powierzchniowych oraz głębszych, co przyspiesza przemianę materii, poprawia elastyczność, zwiększa siłę mięśni. Łagodne uklepywanie rozluźnia z kolei mięśnie, działa uspokajająco, likwiduje stres.

www.fit.pl