Aby temu zapobiec powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich?
Zapytaliśmy o tym eksperta z Kliniki Leczenia Chorób Kręgosłupa Vertebralia – dr Alexandra Krafta:
Po pierwsze: Stanie
Niezmiernie ważne jest abyśmy pamiętali o ogromnym obciążeniu jakiemu poddawany jest nasz kręgosłup w każdej chwili naszego życia. Nasz specjalista dr Alexander Kraft z kliniki Vertebralia radzi więc, aby dokładać jak największych starań w celu utrzymania prawidłowej postawy ciała. Już od wczesnego dzieciństwa rodzice powinni kształtować u dzieci nawyk prostych pleców. Poza niewątpliwymi korzyściami zdrowotnymi, wyprostowana sylwetka dodaje nam również pewności siebie i atrakcyjności.
Przez prawidłową postawę rozumiemy wciągnięty brzuch, napięte mięśnie pośladków, uniesioną ku górze klatkę piersiową, ściągnięte łopatki i głowę trzymaną prosto. Na początku możemy czuć się mało komfortowo, ale zauważywszy różnorakie korzyści płynące z odpowiedniej dbałości o postawę, szybko przekonamy się do naszej nowej, wyprostowanej sylwetki.
Po drugie: Siedzenie
Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, zarówno w pracy przed komputerem, jak i w domu odpoczywając przed telewizorem. Pracując na komputerze pamiętajmy, aby monitor był zawsze na linii oczu. Klawiatura powinna być ustawiona tak, aby korzystając z niej, nie było potrzeby skręcania tułowia. Łokcie podczas pracy powinny znajdować się w pozycji zbliżonej do kąta prostego, nadgarstki zaś na przedłużeniu rąk. Kolana podczas siedzenia trzymajmy zgięte pod kątem prostym, a część lędźwiową kręgosłupa w całości opartą o krzesło. W trakcie pracy kontrolujmy możliwie często swoją postawę i korygujmy ją, jak tylko zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy przy tym, aby co godzinę zrobić sobie krótką przerwę i nieco rozruszać kości, robiąc choćby kilka kroków, a jeśli to możliwe krótki spacer, nawet po pokoju.
Aby zwiększyć komfort odpoczynku w domowym zaciszu, warto zaopatrzyć się w poduszkę lędźwiową na fotel lub w specjalną poduszkę rehabilitacyjną do siedzenia i ćwiczeń, które stanowią wspaniałą profilaktykę bólów kręgosłupa.
[-------]
Po trzecie: Leżenie
Co ciekawe pozycja, w której leżymy również w dużym stopniu warunkuje naszą postawę. Najkorzystniejszym ułożeniem ciała w trakcie snu jest leżenie na plecach, które w najmniejszym stopniu obciąża nasz kręgosłup. Jednak zanim się położymy, przyjrzyjmy się naszemu materacowi, który nie może być ani zbyt miękki ani nazbyt twardy. Materac powinien dopasowywać się do fizjologicznych krzywizn naszego kręgosłupa. Kolejnym ważnym elementem jest poduszka ortopedyczna, dopasowana kształtem i wielkością do budowy anatomicznej odcinka szyjnego kręgosłupa, zapewniająca prawidłowe ustawienie głowy i szyi. Jeśli jednak nie możemy pożegnać się z tradycyjną poduszką, pamiętajmy by nie podnosiła ona głowy zbyt wysoko.
I wreszcie, po czwarte: Odpoczynek
Wielu z nas wypoczynek rozumie przez leniuchowanie i tak zwane nicnierobienie. Nasz ekspert, dr Kraft przestrzega jednak, że niestety nie jest to korzystne dla naszego kręgosłupa, a co więcej również dla naszego samopoczucia. Jeśli dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej pamiętajmy o aktywnym wypoczynku w czasie wolnym. Najefektywniej wypoczywa się wykonując w wolnym czasie inne niż w dni powszednie czynności. Odmiana wszystkim nam przyniesie wiele korzyści.
Gotowi na zmiany?
www.fit.pl