fit.pl mobile logo

Czy białko jest szkodliwe?

Właściwie wszystko, co w nadmiarze, może wywierać negatywny skutek lub być po prostu szkodliwe. Również duża ilość białek ma swoją ciemną stronę
Zmniejszona podaż węglowodanów przy zwiększeniu konsumpcji białka powoduje zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej poprzez zwiększenie ilości kwasów. Konsekwencją tego może być zamiast oczekiwanego przez kulturystę wzrostu mięśni, ich utrata, jak również utrata masy kostnej i wydolności. Co do utraty masy kostnej zaczęły się jednak pojawiać wątpliwości i autorzy książek przytaczając różne badania stwierdzają, że choć dieta wysokoproteinowa wpływa na zwiększone wydalanie wapnia to równocześnie wzmacnia wchłaniania go z jelita, a upośledzone przyswajanie pierwiastka występuje przy niskim spożyciu białek.

Obok powyższych potencjalnych zagrożeń, jakie mogą mieć związek z dietą wysokoproteinową, istnieje jeszcze jedno, a mianowicie nadmierne obciążenie nerek i choć w teorii istnieje taka możliwość, to nie zostało to w żadnych badaniach potwierdzone.

W badaniach przeprowadzonych odnośnie wpływu spożycia większych niż rekomendowane ilości białka na nerki u kulturystów, wykazano wprawdzie większe wydalanie mocznika niż w grupie kontrolnej, jednak pH moczu było tylko nieznacznie niższe w grupie kulturystów.

Dwie grupy: 37 mężczyzn i grupa kontrolna składająca się z 20 mężczyzn o zwiększonym o 7% poborze energii spożywały białko w ilościach 128 vs 88 g/d/m2, wydzielanie kwasu moczowego u spożywających większe ilości białka było wyższe (95 vs 64 mmoli/d/m2), podczas gdy pH moczu było tylko nieznacznie niższe (5.83 vs 6.12). W badaniu stwierdzono, że nerki mają spore możliwości adaptacji i w przypadku spożycia większych ilości białek są w stanie poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem (Manz F., Remer T., 1995). Jednakże należy zauważyć, że użyta w tym badaniu ilość białka jest nieporównywalnie mniejsza od ilości, które zwykle stosują kulturyści.

[-------]

Dociekając negatywnych skutków spożywania dużej ilości białek, zwłaszcza, jeśli odbywa się to kosztem tłuszczów, niektóre badania sugerowały, że wyższy poziom protein może wpływać na niższe bialkawytwarzanie testosteronu, który jest jednym z najważniejszych hormonów anabolicznych, a ponadto w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono również, że zwiększonemu spożyciu białek towarzyszy zwiększony poziom miostatyny, która wręcz blokuje rozrost mięśni.

W doświadczeniu przeprowadzonym na grupie trenujących mężczyzn, starano się wykazać wpływ spożywania protein na działanie układu hormonalnego. Badanym podawano na 30 minut przed treningiem 25 g białka (Hulki, 2005), które jak się okazało ograniczyły podniesienie poziomu testosteronu oraz hormonu wzrostu, które zwykle ulegają podwyższeniu podczas wysiłku fizycznego, co spowodowane było przede wszystkim przez wzmożone wydzielanie insuliny w związku ze spożyciem białka. Tak, więc nadmierne spożywanie białek, zwłaszcza, jeżeli odbywa się to kosztem tłuszczów u sportowców dyscyplin siłowych powodowało, że im więcej protein przyjmowali, tym bardziej poziom testosteronu obniżał się w stanie spoczynku.

Podobną zależność zaobserwowano również w przypadku treningu, podczas którego poziom testosteronu wzrastał wprost proporcjonalnie do ilości przyjmowanych białek, zaś malał, gdy zwiększała się ilość białek w pożywieniu. Warto się, więc zastanowić nad nadmierną podażą protein, gdyż zamiast oczekiwanych wzrostów mięśniowych można doczekać się przestoju w rozwoju, a ponadto obniżenie poziomu testosteronu może utrudniać pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej.


Tekst powstał na podstawie informacji zawartych w:
1. Żywienie w sporcie, Anita Bean, Londyn 2005,
2. Suplementy żywnościowe dla sportowców, Frederic Delavier, Michael Gundil, Łódź 2010, wydanie I.

Anita Demianowicz

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl