Jak zrobić gulasz bez mięsa?
Łatwość w wykonaniu wegetariańskiego odpowiednika gulaszu polega na tym, że nawet w wersji mięsnej przygotowuje się go w większości z warzyw. Różne rodzaje papryk, cebulka i marchewka tworzą trzon tego dania. Jedyną różnicą będzie po prostu niedodawanie do nich mięsa. Usmażone i podlane bulionem warzywnym mogą stanowić wyśmienity sos do kaszy lub ziemniaków. Jednak nie jest to jedyna opcja, ponieważ do przygotowania gulaszu bez mięsa można także wykorzystać przeróżne jarzyny. Pozwala to na dużą dowolność w doborze produktów.
Gulasz z zielonej soczewicy – jednogarnkowa propozycja na obiad
Warzywa strączkowe nie przez wszystkich bywają doceniane, ale wielbiciele kuchni wegetariańskiej z pewnością znają doskonale ich walory. Jeśli dodatkowo szybko i smacznie można z nich wyczarować kompletne potrawy, jak można ich nie pokochać? Gulasz z zielonej soczewicy jest doskonałą propozycją na jesienne dni, ponieważ rozgrzewająca papryczka chili i przyprawy nadadzą mu idealnej ostrości. Soczewicę należy przepłukać i ugotować. W tym czasie usmażyć cebulkę, marchewkę, pora, czosnek i paprykę. Następnie do podsmażonych warzyw dodać ziemniaki i soczewicę. Doprawić ziołami oraz posiekaną papryczką chili, a następnie zalać bulionem. Całość wystarczy poddusić przez 15 minut i można podawać do stołu.
Dlaczego przyprawy w gulaszu są tak ważne?
Przyprawy nadają daniom intensywniejszy smak, aromat i kolor. W zwykłym gulaszu podkreślają walory mięsa, a w wegetariańskim – warzyw. Ta potrawa rodem z Węgier na dobre zadomowiła się w naszym menu, a jak najbliższe jej odwzorowanie to prawdziwa kulinarna sztuka. Zioła i przyprawy powinny zatem wzmacniać pikantność dania. Oprócz wspomnianych już papryczki chili i czosnku, w wege gulaszu nie może zabraknąć pieprzu, mielonej papryki, ziół prowansalskich czy majeranku. Na talerzu można dodatkowo posypać gulasz świeżą natką z pietruszki, co doda mu jeszcze bardziej wyrazistego smaku.
Wariacje na temat gulaszu
Gulasz można ugotować na wiele sposobów, używając także nieoczywistych produktów. Sezonowe warzywa prosto z rynku mogą stworzyć wyjątkową kompozycję smakową. Świetnym wyborem będzie dynia, która rozpadając się podczas gotowania, stworzy pyszny sos gulaszowy. Podobnie będzie w przypadku cukinii. Doskonałe w daniach wegetariańskich jest to, że nie potrzeba zbyt wielu składników do ich stworzenia. Miłośnicy darów lasu gulasz mogą przygotować z grzybów, świeżo zebranych lub suszonych, a nawet z pieczarek.
Dodatki do gulaszu – z czym go podawać?
Gulasz świetnie komponuje się z wszelkimi dodatkami, więc tak naprawdę to, z czym go podacie, jest tylko kwestią waszych upodobań. Kombinacja gulaszu z kaszą, ziemniakami, ryżem lub kluskami to propozycja na kompletne danie obiadowe. Delikatny kuskus stworzy z gulaszem harmonijną całość. Można podawać go także jako samodzielne danie, z chrupiącym pieczywem jako dodatkiem. Czy może być coś przyjemniejszego niż moczenie kawałka świeżego chleba w aromatycznym sosie? Jeśli do tej pory byliście przekonani, że gulasz można zrobić wyłącznie z mięsa, koniecznie wypróbujcie wegetariańską wersję tej potrawy! Sprawdzone przepisy na gulasz znajdziecie na stronie przepisy.pl.