O kości trzeba dbać już w młodości, gdy proces kostny jest najintensywniejszy, by nie tylko dobrze sprawowały swoją funkcję, ale także utrzymały prawidłową postawę kregosłupa, bez którego nasze ciało nie mogłoby żyć w ciągłym ruchu.
Przez 10 lat życia człowieka przybywa aż 50 proc. masy kostnej, a w 35 roku życia proces mineralizacji jest już faktem dokonanym. Od tego czasu masa kostna zaczyna się zmieniać, a przede wszsytkim zmniejszać, przyswajalność wapnia jest także trudniejsza, szybko jednak następuje ubytek tego składnika.
Wapń budulec nie tylko kosci
Warto wiedzieć, że nie tylko kości potrzebują wapnia do prawidłowego funkcjonowania. Gdy w organizmie brakuje wapnia, pojawiają się także kłopoty z drżeniem mięści, krzepliwością krwi. Wapń ma takż duże znacznie dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego i hormonalnego. By pozbyć się tych problemów, organizm wykorzystuje wapń zmagazynowany w kościach, dlatego z wiekiem mogą stać się słabsze.
[-------]
Co sprzyja przywajaniu wapnia?
Mineralizacja kości – czyli proces uwapnia, twardnienia i sztywniena kości nie może odbyć się bez obecności innych składników pokarmwych:
- witaminy D - znajdziesz ją w mleku o zawartości tłuszczu powyżej 2 % i we wszystkich rodzajach ryb.
- magnezu - znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, ryżu, orzechach, siemieniu lnianym, groszku.
- manganu – wraz z wapniem są odpowiedzialni za prawidłową pracę układu krwionośnego. Jego źródłem są ziarna zbóż, owoce leśne, buraki, marchew, szpinak, sałata, szczypior, rzeżucha.
- boru - który wraz z wapniem odpowiadają za zdrowe zęby, najwięcej go znajdzuje się w winogronach, jabłkach i brokułach.
Co jeść, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę wapnia każdego dnia?
- kapustę – w szczeólności włoską w 1g znajduje się około 100mg wapnia
- ser żółty – zawiera duże ilości wapnia. W 1g jest go aż 1000mg, nadmiar sera nie służy naszej sylwetce, ponieważ jest bo jest kaloryczny i tłusty dodatkowo, może powodować poblemy z cerą, ze względu na duż zawartość tłuszczu. Najlepiej wybierać gatunki ze zmniejszoną zawartością tłuszczu lub zamieniać na chudy tworożek
- brokuły - zawierają w 1g - 120mg wapnia, a oprócz tego mają dużo żelaza, potasu i kwasu foliowego. Są niskokaloryczne. 1g to tylko 22 kcal.
- migdały - w 1g mają aż 254 mg wapnia, mają jednak tak ak ser, sporo kalorii i tłuszczu, dlatego warto dołączyć je jako dodatek do potraw w mniejszych porcjach
Na śniadanie warto przygotwać posiłek składający się z nabiału, np. chudego twarogu. Do potraw dodawaj suszone owoce np. figi albo orzechy. Pij jogurty - mały kubek jogurtu to około 95 kcal a około 100mg wapnia. Podczas przygotowywania potraw bogatych w wapń ważne, by łączyć je z drobiem i rybami morskimi.
Aktywnie przeciwko osteoporozie
www.fit.pl