Czym jest dieta ketogeniczna?
To dieta oparta o spożywanie dużej ilości tłuszczu, średniej ilości białka i minimalnej ilości węglowodanów. To nie nadmiar tłuszczu, a nadmierne spożycie węglowodanów powoduje nadwagę, otyłość i inne problemy zdrowotne. Dzisiejsza dieta nasycona jest węglowodanami, cukier atakuje nas z każdej strony. Efektem jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej podskórnej czy otaczającej narządy wewnętrzne.
Dieta ketogeniczna jest zaprzeczeniem tradycyjnych diet. Jej stosowanie udowadnia, że spożywając 70-75% tłuszczu, 20-25% białka i zaledwie 5% węglowodanów można szybko, zdrowo i trwale schudnąć.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://ketodietetyk.pl/dieta-ketogeniczna-dla-poczatkujacych/
Mit 1: Wystarczy ograniczyć węglowodany, a białka i tłuszcze można jeść do woli
To nieprawda. Spożywanie zbyt dużej ilości białka może być szkodliwe dla organizmu. Idealna piramida żywieniowa w keto diecie to wspomniane 70-75% tłuszczu, 20-25% białka i 5% węglowodanów. Jeżeli będziemy przyjmować zbyt dużo tłuszczu – dieta nie przyniesie oczekiwanego efektu. W początkowej fazie adaptacji do nowych warunków żywienia warto korzystać z aplikacji, które pomagają obliczyć prawidłowe proporcje między białkiem, tłuszczem i węglowodanami.
Mit 2: Dieta ketogeniczna nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych
Jeżeli przechodzimy na dietę ketogeniczną samodzielnie, bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, faktycznie możemy narażać się na niedobory składników odżywczych i witamin. Jeśli skorzystamy z pomocy doświadczonego dietetyka ketogenicznego – z łatwością można ułożyć jadłospis ketogeniczny w taki sposób, by dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.
Mit 3: Organizm potrzebuje dużej ilości węglowodanów do działania
Powszechnie uważa się, że organizm, a zwłaszcza mózg, potrzebuje dużej ilości węglowodanów do sprawnego działania. Jednak to nieprawda. Organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć niezbędną ilość glukozy. Nie potrzebujemy dostarczać jej w pożywieniu. Gdy osiągniemy stan ketozy, w którym organizm pobiera energię z wytwarzanych ketonów, nasz mózg będzie pracować znacznie lepiej, wydajniej i zdrowiej niż przy udziale węglowodanów.
Mit 4: Dieta ketogeniczna jest monotonna i niesmaczna
Wiele osób rezygnuje z diet z powodu braku różnorodności posiłków. Dieta ketogeniczna, wbrew pozorom, zapewnia dużą różnorodność. Lista produktów, które można wykorzystywać przy tworzeniu posiłków, jest naprawdę bardzo duża. Dzięki stosowaniu zamienników można jeść takie dania jak chociażby keto pizza na spodzie z kurczaka i mozzarelli, keto burger, keto kebab, zapiekanka z mięsa mielonego, szpinaku i mozzarelli, keto bigos, pierś kurczaka nadziewana pomidorami, mozzarellą i boczkiem. Wystarczy zamiłowanie do gotowania i można tworzyć naprawdę mnóstwo interesujących i smacznych kompozycji!
Przykładowe keto jadłospisy - https://ketodietetyk.pl/przepisy/
Mit 5: Na diecie ketogenicznej ciągle odczuwa się głód
To nieprawda. Głód może występować w pierwszych dniach adaptacji. Jednak już po kilku dniach uczucie głodu całkowicie znika. Tłuszcze pozwalają osiągnąć sytość szybciej i na dłużej, niż węglowodany. Pozbycie się uczucia głodu to jedna z największych zalet stosowania diety ketogenicznej.
Osoby, które osiągnęły zaawansowany stan ketozy, mogą nie jeść nawet kilka dni i to bez szkody dla organizmu. Znane są przypadki osób, które spożywają jeden duży posiłek dziennie i już dawno zapomniały o uczuciu głodu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ketogenicznym modelu żywienia? Sprawdź stronę KetoDietetyk.pl i zapoznaj się z wszystkimi informacjami.