fit.pl mobile logo

Dietetyczne cytrusy

Każdy wie, że pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny to doskonałe źródło witaminy C. Co jeszcze zawierają cytrusy? Jak działają zawarte w nich związki? Czy każdy może je jeść?  
cytrusy2>>>Sprawdź ile możesz schudnąć. Darmowa porada dietetyczna>>>

Walory dietetyczne owoców cytrusowych znane są od dawna. Spożywanie ich zaleca się w szczególności w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia, gdyż zawarta w nich witamina C wspomaga układ odpornościowy, pomaga szybciej zwalczyć infekcje i lepiej znieść związane z nią dolegliwości. Oprócz witaminy C owoce cytrusowe są cennym źródłem potasu (najwięcej spośród cytrusów dostarczają go grejpfruty), wapnia, beta-karotenu (pomarańcze, mandarynki) i folacyny (zwłaszcza pomarańcze). Wartość odżywcza owoców cytrusowych decyduje, że polecane są one osobom intensywnie trenującym, rekonwalescentom, kobietom w ciąży oraz w leczeniu i profilaktyce chorób przewlekłych. Podobnie jak wszystkie owoce, cytrusy są źródłem błonnika pokarmowego. Ich atutem jest także niska kaloryczność – grejpfruty, cytryny, pomarańcze stanowią typowy element diety popularnych diet odchudzających. Jeden średni grejpfrut (350 g) lub jedna pomarańcza (250 g) to zaledwie 80 kcal.

Prozdrowotne flawonoidy i pektyny

Osoby borykające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej powinny wprowadzić cytrusy do swojej diety nie tylko ze względu na ich niską wartość energetyczną. Występujące w owocach cytrusowych flawonoidy (m.in. hesperydyna, kwercetyna, rutyna, diosmina, naryngenina, tangeretyna) aktywują utlenianie tłuszczów, co może przynieść korzyści podczas odchudzania oraz pomóc wyregulować poziom lipidów we krwi (cholesterolu, triglicerydów). Flawonoidom cytrusowym przypisuje się działanie antyalergiczne i przeciwzapalne. Badania pokazują, że regularne spożywanie owoców cytrusowych lub zażywanie preparatów flawonoidów cytrusowych może być pomocne w leczeniu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, hemoroidów, alergii oraz chronić przed rozwojem nowotworów. Prozdrowotne właściwości wykazuje też zawarty w skórkach i włóknach miąższu cytrusów kwas galakturonowy (składnik pektyn), który chroni przed rozwojem miażdżycy i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Właściwości te przypisuje się w głównie grejpfrutom, ale podobne działanie wykazują także inne cytrusy.

Nie dla każdego

Mimo licznych walorów żywieniowych, spożywanie cytrusów nie każdemu służy. Podobnie jak inne kwaśne pokarmy, owoce cytrusowe mogą wywoływać zgagę. Z tego powodu jedzenie ich jest przeciwwskazane z chorobie refluksowej. Częstego spożywanie cytrusów powinny unikać również osoby z nadwrażliwością zębów – zawarte w owocach cytrusowych kwasy mogą zwiększyć wrażliwość zębów i hamować działanie środków leczniczych. Ze względu na właściwości alergizujące, cytrusów nie należy podawać dzieciom w pierwszym roku życia. Właściwości alergizujące wykazują także stosowane do konserwacji owoców cytrusowych substancje dodatkowe, co często mylnie rozpoznawane jest jako przejaw alergii na owoce. Przyjmując leki trzeba pamiętać, że występujące w grejpfrutach flawonoidy oraz furanokumaryny mogą zmieniać metabolizm niektórych preparatów (przeciwhistaminowych, obniżających poziom cholesterolu). Aby nie zaburzać działania leku nie należy spożywać cytrusów w czasie przyjmowania medykamentów. Przestrzega się również przed popijaniem leków sokiem grejpfrutowym.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl