DIETA MAKROBIOTYCZNA
Istnieje dłużej niż Beatlesi. Przetrwała diety makaronowe, niskowęglowodanowe i niskotłuszczowe. Dziś termin makrobiotyka został odsunięty na dalszy plan, tak że nie każdy z nas wie co on oznacza. Dieta makrobiotyczna zawiera bogatą, organiczną żywność, którą powinien stosować człowiek i która znana jest od wieków. Bogata jest w węglowodany i błonnik, z małą zawartością tłuszczu. W jej skład nie wchodzi: mięso, drób, nabiał, jaja, cukier rafinowany i chemikalia. Ta przepyszna dieta zapobiega wielu chorobom. Jak by nie było, makrobiotyka przetrwała próbę czasu. Jej właściwość równoważąca została udowodniona przez naukowców. Dla wielu ta wegetariańska dieta jest częścią sposobu na życie. Dla innych jest środkiem ratującym je. Wiele osób twierdzi, że stosowanie diety makrobiotycznej pomogło im zapobiec chorobom serca, rakowi i innym nieuleczalnym schorzeniom. Niektórzy odżywiają się makrobiotycznie, aby zwiększyć witalność, osiągnąć większy rozwój umysłowy i emocjonalny, inni, aby schudnąć lub mieć lepszą cerę. Jeszcze inna grupa wybrała tę dietę, aby bronić prawa zwierząt i żyć ekologicznie. Jedną z unikalnych korzyści makrobiotyki jest ta, że przynosi ona zdrowie nie tylko człowiekowi, ale także całej planecie.
Centralnym punktem każdego makrobiotycznego posiłku jest brązowy ryż, jęczmień, owies, kukurydza i gryka, a także makaron ekologiczny. Białe pieczywo i płatki kukurydziane były dla większości z nas codziennym pożywieniem. Teraz zboża są tradycyjnym pożywieniem wielu kultur. Pochodzi ono od naszych przodków, którzy spożywali ziarna zbóż do każdego posiłku. Ta wzmacniająca żywność pokrywa 50% zapotrzebowania na witaminy, mikroelementy i dostarcza błonnika. Żywność roślinna w skład której wchodzą ziarna, rośliny strączkowe, warzywa i owoce zawiera zdrowe fitochemikalia. Wzmacniające zupy, lekkie sałatki zbożowe i słodkie owocowe desery to wszystko, czego nam potrzeba dla zdrowia.
Standardowa dieta makrobiotyczna jest czymś niezwykłym. Składniki są proste, a gotowanie jest kluczem do preparowania posiłków, które są zdrowe i smaczne. Kucharz ma możliwość zmiany jakości pożywienia. Czas, ciepło i siła energetyzują posiłek.
DZIENNA DIETA MAKROBIOTYCZNA
Cudowne warzywa. Mama miała rację kiedy mówiła: "Jedz warzywa". Mniej niż 10% Amerykanów spożywa zalecaną ilość warzyw i owoców dziennie. Miesięcznik międzynarodowego instytutu do walki z rakiem podał, że to smaczne pożywienie zapobiega powstawaniu raka płuc i tarczycy. Świeże warzywa stanowią 25-30% diety makrobiotycznej. Od chrupiącej marchewki do kruchej sałaty i od kapusty do cebuli, warzywa mają antyrakowe działanie. John Hopkins z Medycznego Uniwersytetu bada antyrakowe składniki w warzywach. Naukowiec Jean Carper twierdzi: "Badania wykazują, że osoby odżywiające się w większości owocami i warzywami są w połowie tak podatne na raka jak pozostali. Są też bardziej odporne, mają mocniejsze serce, lepsze ciśnienie i łatwiej się koncentrują". Jedz warzywa!
Fasola - korzystny wpływ na serce. Rośliny strączkowe nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale także pozytywnie oddziaływują na nastroje i życie seksualne. Można robić z nich zupy makrobiotyczne, steki, sałatki, a nawet desery. Ostatnio odkryto, że soja wyrównuje poziom estrogenu i zapobiega rakowi piersi. W książce pt. "Cud soi" można dowiedzieć się, że chroni nas ona przed prostatą, osteoporozą i choroba wieńcową. Fasola stanowi około 5-10% diety makrobiotycznej. W przypadku roślin morskich takich jak nori bliskie są one zwolennikom sushi. Inne takie jak kombu, wakame, hiziki i arame są smaczne i zawierają wapno, żelazo, cynk i witaminę B12. Wspomniane w niewielu badaniach warzywa morskie zmniejszają skutki napromieniowania, leczą raka, osteoporozę, artretyzm i zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Włączenie ich do diety makrobiotycznej zapewni nam nie tylko zdrowie. Pożywne oleje, marynaty, nasiona, orzechy, owoce i białe rybie mięso dopełnia dietę makrobiotyczną. Makrobiotyka jest sposobem na życie i filozofią, a nie tylko dietą. Słowo zaczerpnięte jest z greckiego "wspaniałe życie". Większość makrobiotyków interpretuje je jako świadomy sposób na życie zgodne z naturą. Termin ten używany przez Hipokratesa, ojca medycyny, znaczył "nauka o długotrwałym życiu".
Zmiany w makrobiotyce. Podobnie jak wszystkie inne i te zmiany przebiegały powoli. Ugotuj pełnoziarniste danie i dodaj do swego posiłku. Podaj tortilla z fasolą zamiast wołowiny. Rozwiń nawyk jedzenia warzyw na obiad i kolację. Spotykaj się z przyjaciółmi, z którymi będziesz dzieliła się makrobiotycznymi przepisami. Stwórz zdrowy jadłospis dla swojej rodziny. Masz jeszcze wiele do osiągnięcia. Sherry A. Rogers tak pisze w swojej książce: "Co jest najlepsze w makrobiotyce? Oczywiście masz szansę na zdrowe, pełnowartościowe życie, o którym nigdy ci się nie śniło". Natomiast William Castelli powiedział kiedyś: "Badana i obserwacje są klarowne. Ludzie muszą spojrzeć krytycznie na swoja dietę i zmienić ją". Zmiana ta może być dla ciebie wyzwaniem i wróży ci długie, szczęśliwe i zdrowe życie. Do dzieła!