Jak zaspokoić potrzebę na coś słodkiego - 6 sprytnych porad

Zapewne wielu z nas doświadczyło kiedyś nagłej ochoty na coś słodkiego. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na kawałek ciastka czy czekolady. Problem pojawia się jednak, kiedy takie zachcianki stają się codziennością i nie można nad nimi zapanować. Co zrobić w takiej sytuacji?
2024-01-17 11:00
Udostępnij
Jak zaspokoić potrzebę na coś słodkiego - 6 sprytnych porad

Zadbaj o prawidłową dietę

Specjaliści żywieniowi przyczynę ciągłej ochoty na słodycze odnajdują m.in. w gwałtownym spadku poziomu glukozy we krwi. Możemy go kontrolować, jeśli zadbamy o regularne spożywanie posiłków, a także zwrócimy uwagę na to, co jemy. Pomoże to zarówno w ograniczeniu jedzenia słodyczy, jak również zapewni nam energię i dobre samopoczucie. W codziennym menu nie może zabraknąć białka, które jest niezbędne dla naszych funkcji życiowych. W przypadku węglowodanów warto zwrócić uwagę na ich podział. Najlepiej wybrać cukry złożone o niskim indeksie glikemicznym, które są lepszym źródłem energii, ponieważ dłużej ją uwalniają i nie powodują nagłych wyrzutów insuliny.

Uwzględnij zdrowe i pożywne składniki

Przyczyną podjadania może być również brak odpowiednich witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm węglowodanów. Należą do nich m.in cynk, magnez, chrom oraz l-glutaminy. W ich uzupełnieniu może pomóc wprowadzenie do swojego menu produktów zawierających podane składniki lub zastosowanie dobrej jakości suplementów. W codziennym jadłospisie możemy również uwzględnić m.in. banany, pestki słonecznika i dyni, orzechy nerkowca, jaja, pieczywo pełnoziarniste czy siemię lniane. Wszystkie te składniki są źródłem tryptofanu, który odpowiada za produkcję serotoniny. W przypadku braku tego aminokwasu organizm szuka sposobu na podniesienie poziomu serotoniny, a najprostszą drogą jest wtedy sięgnięcie po słodycze.

Zadbaj o dobry sen

Dobry sen pozwala nam na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Niedospanie z kolei powoduje zakłócenia funkcjonowania greliny, hormonu odpowiadającego za regulację łaknienia. Badania potwierdzają, że u osób niewyspanych, stężenie greliny jest podwyższone, czego skutkiem jest częstsze podjadanie i sięganie po produkty wysokokaloryczne. Dodatkowo, narastający stres, częste spożycie kawy i napojów energetycznych oraz brak odpoczynku, również sprzyjają występowaniu nadwagi i zwiększeniu apetytu.

Idź na badania!

Niestety przyczyną wzmożonego apetytu mogą być również różne choroby, np. cukrzyca, kandydoza lub zaburzenia hormonalne. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasza ochota na słodycze znacznie się nasiliła, należy zrobić morfologię z oznaczeniem poziomu cukru we krwi oraz badania moczu. Przy okazji warto również sprawdzić poziom magnezu i chromu. Z wynikami udajemy się do lekarza, który, jeśli będzie to konieczne, zaoferuje pomoc i profesjonalne leczenie.

Wybieraj świadomie

Nie każdy z nas czuje potrzebę całkowitego zrezygnowania ze słodkości. W tym przypadku warto zdecydować się jednak na zdrowsze alternatywy. Należą do nich m.in. koktajle proteinowe przyrządzone np. z odżywek białkowych FortisGo. Dzięki dużej ilości białka zapewniają one poczucie sytości na wiele godzin, a także umożliwiają szybkie zaspokojenie głodu, kiedy brakuje nam czasu na tradycyjny posiłek. Dodatkowo nie zawierają one białego cukru, a wysokiej jakości składniki zapewniają im pełnię smaku bez odczucia surowej wody. Są pakowane w wygodne saszetki, więc zawsze można mieć je pod ręką jako zamiennik czekolady lub batona.

Eksperymentuj w kuchni

Białka od FortisGo to także uniwersalne wsparcie dla naszej zdrowej diety – z ich pomocą sporządzimy pyszne desery, przekąski, wzbogacimy owsianki, sprawiając, że będą zawierały mniej cukru, nie tracąc przy tym na smaku. Kolejnym składnikiem, który warto włączyć do dań, są nasiona lnu. Regulują one uczucie sytości i zapobiegają apetytowi na słodycze. Dzięki powolnym, ale regularnym zmianom nawyków rezygnacja z cukru nie będzie tak dużym wyrzeczeniem, jak mogłoby się wydawać.