Grupa naukowców z Wydziału Epidemiologii i Biostatystyki Szkoły Ochrony Zdrowia przy Imperatorskim College'u Londyn przez pięć lat prowadzili badania, które ostatecznie potwierdziły, że ilość mięsa w diecie może odpowiadać za przybywanie kilogramów. Badanie było prowadzone w ramach programu europejskiego, który miał określić wpływ sposobu życia, przyzwyczajeń oraz racji żywnościowych na zdrowie i wagę.
W badaniu wzięło udział blisko 370 tysięcy osób w wieku 25-70 lat z 10 krajów europejskich, z czego większość stanowiły kobiety (270 tysięcy). Badani wypełniali szczegółowe ankiety, w których między innymi musieli dokładnie określić racje żywnościowe spożywane przez nich w ciągu dnia.
Po analizie danych, naukowcy doszli do wniosku, że spozycie mięsa ma wpływ na przyrost wagi ciała, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Uwarunkowane jest to wysoką kalorycznością tego produktu oraz tłuszczu, który jest w nim zawarty. Według naukowców mięso zwiększa masę ciała niezależnie od pozostałych czynników, takich jak: liczba dostarczanych w ciągu dnia kalorii czy poziom aktywności fizycznej.
Według naukowców zwiększenie spożycia mięsa o 250 gramów dziennie, może spowodować po pięciu latach zwiększenie wagi o 2-3 kilogramy. Dotyczy to spożywania każdego mięsa: wołowiny, drobiu i gotowych produktów mięsnych.
www.fit.pl