Jest warzywem pospolitym, ale trochę zapomnianych. Nie każdy zna jej smak, nie każdy wie jak się ją jada i przyrządza. Jakie argumenty przemawiają za tym, by się do niej przekonać?    
fit.pl
2012-06-08 00:00
Udostępnij
Kalarepa – siostra kapusty
Kalarepa jest jedną z wielu odmian kapusty warzywnej. Może mieć kolor zielony lub fioletowy. Kalarepy z zieloną skórką są popularniejsze, te o fioletowej barwie rzadziej spotyka się w sklepach, choć można je wykorzystać nie tylko do celów kulinarnych, ale i dekoracyjnych.

Co można zjeść?

Do jadalnych części kalarepy zalicza się zgrubiałą, mięsistą łodygę (bulwę) oraz młode liście. Bulwa z wyglądu przypomina rzepę, jej konsystencja jest chrupka, a w smaku zbliżona jest do głąbu kapuścianego – delikatna, słodkawa i soczysta. Smak kalarepek z zieloną skórką jest łagodniejszy, tych fioletowych o większej zawartości glukozynolanów – nieco bardziej wyrazisty.

Na zimno i na ciepło

Młoda kalarepa najlepiej smakuje jedzona na surowo, bez dodatków, w formie przekąski. Można ją również wykorzystać do przyrządzania surówek. Starsza kalarepa, która jest zwykle twardsza, lepiej sprawdza się w daniach wymagających obróbki termicznej. Kalarepę można gotować, dusić, smażyć oraz piec. Z powodzeniem może być ona głównym składnikiem warzywnej zupy, gulaszu oraz zapiekanki. Z racji swojego kolistego kształtu nadaje się także do faszerowania. Aby podczas pieczenia kalarepa nadmiernie nie wyschła, warto wcześniej posmarować ją oliwą lub zalać sosem (np. pomidorowym) czy chociażby bulionem. Liście kalarepy są mało popularnym surowcem kulinarnym, tymczasem można je dodać do sałaty lub zupy.

Co zawiera?

Kalarepa dostarcza bardzo mało kalorii – jedna średniej wielkości bulwa (200 g) to niecałe 60 kcal. Podobnie jak inne warzywa z rodziny kapustowatych, kalarepa jest bogatym źródłem potasu i witaminy C. Poza tym dostarcza wapnia, żelaza, beta-karotenu, kwasu foliowego oraz luteoliny i kemferolu – związków polifenolowych hamujących powstawanie stanów zapalnych. Warto mieć na względzie, że wyrzucane zwykle liście kalarepy są w porównaniu z bulwą zdecydowanie bardziej zasobne w składniki odżywcze, zwłaszcza w białko, wapń oraz witaminę C.

Jak wybierać i przechowywać?

Sezon na kalarepę trwa od maja do końca listopada, ale dostępna jest ona również zimą. Podczas zakupów należy zwracać uwagę na wygląd bulwy oraz listków. Liście świeżej kalarepy są jędrne i mają ładny, dość intensywny zielony kolor. Bulwa natomiast powinna być twarda i niepomarszczona. Do spożywania na surowo poleca się mniejsze sztuki (są zwykle mniej łykowate), natomiast do faszerowania zdecydowanie lepsze są te większe. Podobnie jak kapusta, kalarepa jest warzywem trwałym. Przechowywana w lodówce zachowuje świeżość nawet do dwóch tygodni. Kalarepa pokrojona na mniejsze kawałki nadaje się też do mrożenia. W takim stanie można ją przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl