fit.pl mobile logo

Modne diety odchudzające - czy są skuteczne?

Dieta paleo, białkowa, oxy, czy wreszcie – najpopularniejsza w ostatnich miesiącach – dieta bezglutenowa. Wszystkie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W gąszczu tak wielu informacji dostępnych na ich temat w Internecie, warto postawić pytania – czy moda idzie w parze ze zdrową skutecznością? Czy „diety-cud” są dobre dla wszystkich?Fenomen diety bezglutenowej

Od roku 2011 świat, mówiąc krótko, oszalał na punkcie diety bezglutenowej. Gluten, który jest mieszaniną białek, gluteniny i gliadyny, występujący w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia, został uznany winnym zaburzania pracy układu pokarmowego, a co za tym idzie, dolegliwościom żołądkowym i braku energii u osób, które nie chorują na celiakię. Wiadomość ta rozprzestrzeniła się bardzo szybko i dała początek tak popularnej dziś diecie bezglutenowej.

Gluten – dobry czy zły?

Czy odstawienie glutenu jest dobre dla wszystkich? Niekoniecznie. Przede wszystkim wyeliminowanie jednego składnika z codziennego pożywienia nie sprawi, że „jak za dotknięciem magicznej różdżki” schudniemy, miną nam problemy żołądkowe i będziemy mieli więcej energii.

Tutaj warto zastanowić się, dlaczego osoby stosujące dietę bezglutenową są z niej zadowolone. Powód nie tkwi tak naprawdę w odstawieniu glutenu. Otóż w produktach, które zawierają gluten jest również inny składnik i to jego ograniczenie wpływa na nasze lepsze samopoczucie – na myśli mam węglowodany. Tylko 20% populacji może pochwalić się znakomitą tolerancją glukozy, zatem pozostali powinni kontrolować spożywanie właściwych ilości węglowodanów. Jeśli tego nie robią i nagle zastosują ich drastyczne ograniczenie (świadome lub nie), to efekty w postaci utraty kilogramów będą widoczne. Nie oznacza to jednak, że skuteczność takiej diety jest zdrowa dla naszego organizmu.

Kolejną kwestią jest fakt, że osoba, która stosuje np. dietę bezglutenową, automatycznie zastanawia się nad tym, co spożywa i w efekcie zaczyna jeść zdrowiej. Jest to oczywiście pozytywnym zjawiskiem. Jednak każdy z nas jest indywidualnością, zatem rezygnowanie z jedzenia glutenu na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem może nie być zdrowe dla naszego organizmu, a co za tym idzie – może doprowadzić do niedoboru witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku, selenu, wapnia czy magnezu.

„Dieta-cud” nie istnieje

Powiedzenie „dla każdego coś dobrego” nigdy nie sprawdzi się w przypadku podejścia do kwestii żywienia. Dlatego nie istnieje coś takiego, jak „dieta-cud”, którą może stosować każdy i efekt zawsze będzie taki sam.
Co zrobić, kiedy chcemy schudnąć? Najważniejsze – chudnijmy systemowo i z głową. Zapomnijmy o podejściu – „komuś pomogło, to i mnie pomoże”. Jesteśmy indywidualnością i tak podchodźmy do naszego sposobu odżywiania. Przestańmy wierzyć w cuda i powierzmy swoje zdrowie specjalistom.

7 prostych zasad – i życie stanie się zdrowsze

Nie „dieta-cud”, ale systemowy sposób żywienia pomoże nam w walce z nadmiarem kilogramów. Systemowy sposób żywienia zaczyna się przede wszystkim od konsultacji ze specjalistą, ekspertem ds. żywienia. To on przeprowadzi odpowiednie badania i dostosuje sposób żywienia do każdej osoby indywidualnie. Tylko odchudzanie pod okiem dietetyka może przynieść zadowalające i zdrowe efekty! Takie, które nie zostaną zniszczone przez efekty jo-jo.

Warto również zapamiętać kilka zasad, dzięki którym nasze życie naprawdę stanie się lepsze i zdrowsze.

1. Podstawową zasadą zdrowego żywienia jest regularność posiłków. Zasada, o której każdy wie, ale nie każdy stosuje.
2. Drugą ważną rzeczą są odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów w każdym posiłku – jednak trzeba zmieniać ich proporcje.
3. Zapominasz o śniadaniu? To błąd – kolejną zasadą jest zjedzenie energetycznego śniadania, które będzie miało wpływ na cały dzień.
4. Nie rezygnuj z kolacji! Jeśli chcesz zredukować zbędną ilość kilogramów, postaw na kolację białkową, która ma niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną.
5. Zrezygnuj z dwóch dodatków do jedzenia – soli i cukru. Łatwo nie będzie, ale efekty są tego warte. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób.
6. Woda, woda i jeszcze raz woda – jej systematyczne picie przyspieszy Twój metabolizm. Najlepsza jest średniozmineralizowana i niegazowana.
7. I ostatnia zasada – trzeba jeść odpowiednie tłuszcze. Najbardziej wartościowe są tłuszcze nienasycone, które wzmacniają odporność i wpływają na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu.

Konsultacja - Konrad Gaca- Prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”, specjalista żywieniowy i trener klasy Master.

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl