Na samą myśl o kolejnym wyjściu z domu jest nam zimno, zdesperowani szukamy głęboko w szafie grubego szalika i czapki. W czasie drogi do pracy w kozakach marzną stopy i dłonie. Nawet nowy sweter nie jest wystarczająco ciepły
fit.pl
2012-12-07 00:00
Udostępnij
Napoje na rozgrzewkę
Zmarzniętego najszybciej pokrzepi kubek gorącej herbaty. Ciepły napój rozgrzewa sam w sobie, ale herbata z sokiem lub skórką pomarańczą ma wyjątkowo ocieplający charakter. Obecne w pomarańczy flawonoidy wzmacniają odporność, zmniejszają procesy zapalne oraz działają przeciwbakteryjnie. Zapach napoju odpręża i uspokaja.

W podobny sposób działają też inne owoce cytrusowe, dlatego grejpfrutów, mandarynek nie powinno zabraknąć w zimowej kuchni. Natomiast herbata z cytryną działa wychładzająco, bowiem obecne w owocu substancje rozszerzają naczynia krwionośne, co powoduje większą utratę ciepła. Zwykła herbata zyska na mocy, gdy zastosuje się do niej dodatek soku z malin. Sok z malin poleca się jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Jego rozgrzewające działanie można wzmocnić mieszając w ilości 1:1 z sokiem z czarnego bzu. Zmysły i żar w duszy wznieci także dodatek do herbaty kilku plasterków imbiru lub soku imbirowego czy pokruszonych goździków. Zawierają one mieszankę żywic i olejków eterycznych, które pobudzają przemianę materii, a tym samym działają rozgrzewająco.

Imbir to wyjątkowo ocieplający składnik diety, spożywać możemy go w napojach, jako dodatek do dań mięsnych, rybnych oraz deserów. W zimowe dni doskonale atmosferę podgrzewa tradycyjny grzaniec, czyli napój z gorącego czerwonego wina lub piwa z dodatkiem mieszanki przypraw korzennych. Taką mieszankę można przygotować samodzielnie – zgodnie ze swoimi preferencjami smakowymi. W tym celu najlepiej utłuc w moździerzu kilka goździków, kawałek kory cynamonowej, korzenia imbiru, gałki muszkatołowej i kardamonu. Można jeszcze poeksperymentować i dodać odrobinę ziela angielskiego, anyżku, czy szczyptę kakao. Mieszankę najlepiej sporządzić na chwilę przed przygotowaniem napoju, wtedy aromat i smak będzie wyjątkowy i intensywny. Pogromcą chłodu jest też miód naturalny i pyszny miód pitny Ciepłe mleko krowie z cukrem waniliowym, mleko kokosowe oraz kakao słodzone miodem to znany już przez nasze babcie idealny napój dla wszystkich zmarźluchów.

Nie lubisz chłodów – pamiętaj:
1. Rozpocznij dzień od porannej gimnastyki to pobudzi krążenie.
2. Nie wychodź z domu bez zjedzenia śniadania.
3. Odżywiaj się regularnie – jedz w ciągu dnia 4-5 ciepłych posiłków.
4. Nie zapominaj o ciepłej zupie w ciągu dnia.
5. W kuchni używaj rozgrzewających przypraw i ziół

Herbata rosyjska
Składniki: 

1 goździk, 1 mały listek laurowy, szczypta imbiru, cynamonu i kardamonu, 1 łyżeczka miodu.

Wykonanie:
Do rondelka włożyć przyprawy, zalać szklanką wrzątku. Postawić na bardzo małym ogniu i powoli gotować 10 minut. Następnie przecedzić i odstawić na minimum 2 godziny. Przed wypiciem podgrzać.

Herbata kozacka
Składniki:

3 plasterki imbiru, 1 listek mięty, 1 listek laurowy, łyżeczka czarnej herbaty liściastej

Wykonanie:
Do rondelka włożyć herbatę, przyprawy, zalać szklanką wrzątku. Zagotować i pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Do kubka wlewać przez sitko. Pić gorącą.

Dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl