Sterole roślinne, które dostaną się z pokarmem do jelita, wypierają cholesterol z micelli, czyli nośników, za pomocą których cholesterol dostaje się do krwi. Dzięki temu mniej cholesterolu przedostaje się do krwioobiegu. Sterole są zatem związkami istotnie obniżającymi stężenie cholesterolu we krwi, a głównie jego złej frakcji, czyli LDL. Pierwszych takich obserwacji dokonano już w latach 50-tych poprzedniego stulecia. Nie można jednak zapomnieć o stosowaniu innych zasad racjonalnego odżywiania się i dbania o prawidłową masę ciała.
Gdzie znajdują się sterole roślinne?
Występują w produktach codziennie przez nas konsumowanych takich jak: oleje roślinne, orzechy, pieczywo z mąk gruboziarnistych, zarodki pszenicy, nasiona sezamu, warzywa i owoce. W zwyczajowej polskiej diecie zawartość steroli roślinnych jest niska. Średnie dzienne spożycie steroli roślinnych znajdujących się w normalnych produktach żywnościowych wynosi ok. 0,2 – 0,4 g. Diety zawierające duże ilości produktów bogatych w sterole roślinne takie jak np.: wegetariańska, zapewniają 0,6 g steroli roślinnych dzienne. Niezależne badania kliniczne wykazały, że spożywanie 1,5 – 2,4 g steroli dziennie może obniżyć poziom cholesterolu we krwi od 7 do 10 proc. Dodatkowe 5 proc. można uzyskać przechodząc na zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce oraz zdrowy styl życia.
Spożywanie produktów wzbogaconych w fitosterole może być odpowiednie dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu, z rodzinną hipercholesterolemią, cukrzycą typu II, jednak takie produkty nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci poniżej 5 roku życia ze względu na to, że w przypadku tych osób nie jest wskazane obniżanie cholesterolu.
www.fit.pl