Współczesne społeczeństwo ma poważny problem. Wlewamy w nasze gardła wszystko co wpadnie nam w ręce: napoje gazowane, soki, gorące napary. Nie zastanawiamy się czy są dla nas dobre czy złe... A przecież nie wszystko co mokre nadaje się do picia. Wyeliminowanie tuczących cieczy powinno być kluczowym elementem każdej diety.
– Ewolucja trwająca miliony lat nie przygotowała nas do trawienia płynnych kalorii – uważa Barry Popkin, profesor żywienia na Uniwersytecie Karoliny Północnej. – Przez tysiące lat piliśmy tylko wodę. 150 lat temu napoje o dużej zawartości cukrów nawet nie istniały – dodaje.
Głównym problemem pitnych kalorii jest to, że po ich spożyciu wcale nie czujemy się pełni i najedzeni. Niestety nasz organizm nie jest przystosowany do czasów, w których 20% dziennej dawki kalorii pochodzi z różnorodnych napojów. Dlatego właśnie pierwszym krokiem w drodze po zgrabną sylwetkę powinna być zamiana wszystkich tuczących napitków na te bardziej dietetyczne.
Przyjrzyjmy się kilku najchętniej spożywanym napojom.
Herbata
Herbata to, zaraz po wodzie, najchętniej spożywany napój na świecie. Nie bez powodu. Gorący herbaciany napar lub jego mrożona odmiana jest niskokaloryczna, a przy tym bogata w przeciwutleniacze. Herbata to wartościowy napój... tak długo jak jest naturalna. Wystrzegaj się słodzenia nie tylko ze względów zdrowotnych. Wielu ludzi uważa, że słodzenie herbaty zabija jej smak i prozdrowotne właściwości.
Jeśli nie lubisz tracić czasu na przygotowanie mrożonej herbaty i wybierasz gotowe produkty zawsze zwracaj uwagę na ich etykietę. Niektóre z nich to prawdziwe bomby kaloryczne.
Kawa
Podobnie jak herbata, naturalna kawa jest bogata w zdrowotne składniki i nie zawiera zbyt dużo kalorii. Ale ilu znasz ludzi, którzy nie słodzą czarnego napoju?
Większość z serwowanych „na mieście” kaw ma kilka razy więcej kalorii, niż ta przygotowana w domowym zaciszu. Wszystko za sprawą dodatków, takich jak syropy czy duża dawka śmietanki. Staraj się ich unikać, jeśli poważnie myślisz o utracie kilku zbędnych kilogramów.
[-------]
Mleko
Podobnie jak inne napoje nie sprawia, że czujesz się pełny – uważa Popkin. Jednak większość naukowców się z nim nie zgadza. A to dlatego, że mleko zawiera duża ilość wapnia, czyli podstawowego budulca kości.
Mimo to zbyt duża ilość białego napoju wcale nie jest korzystna, zwłaszcza dla osób walczących z nadwagą. Hektolitry wypitego mleka mogą stać się przyczyną kłopotów z wagą. Zalecana i bezpieczna dla sylwetki ilość to dwie szklanki dziennie.
Alkohol
Przysłowie „Co za dużo to niezdrowo” doskonale sprawdza się w odniesieniu do alkoholu. I to wcale nie tylko ze względu na „syndrom dnia następnego”. Napoje alkoholowe zawierają dużo kalorii i wzmagają apetyt. Organizm ludzki nie ma zdolności magazynowania kalorii pochodzących z alkoholu, dlatego są one spalane w pierwszej kolejności.
Sok
Wbrew obiegowej opinii soki wcale nie muszą być zdrowe. Większość, oprócz naturalnych cukrów owocowych, zawiera dodatkowo ich zwykłą odmianę.
W zależności od producenta ilość kalorii może się różnić nawet do kilku razy. Dlatego czytanie etykiet na produktach powinno stać się twoim nowym nałogiem.
Pij na zdrowie
W letnie upały nie można zapomnieć o regularnym zaopatrzeniu organizmu w wodę. Warto jednak zawracać uwagę na to, co się pije. Z ludzkim organizmem jest podobnie jak z samochodem... Jazda na złej jakości paliwie może skończyć się nawet uszkodzeniem auta.