Wcześniejsze badania wskazywały, że adenowirusy mogą powodować przybieranie na wadze w przypadku kurczaków i myszy, ale dowody na to były dyskusyjne.
Teraz naukowcy z University of California przebadali grupę 124 dzieci w wieku od 8 do 18 lat, z których połowa była otyła. U 19 dzieci wykryto przeciwciała specyficzne dla adenowirusa AD36 - 15 z nich należało do otyłej grupy. Otyłe dzieci, u których występowały przeciwciała ważyły średnio o 15,8 kilograma więcej niż ich otyli rówieśnicy bez przeciwciał.
Autor badań profesor pediatrii Jeffrey Schwimmer ma nadzieję, że ich wyniki zmienią stosunek do otyłych - otyłość może nie być winą tylko dziecka i jego rodziny.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wirus AD36 zakaża ludzi i dlaczego nie na wszystkich miałby on wpływać tak samo - cztery osoby po przebytej infekcji wirusowej nie były otyłe. Wyjaśnienie związku pomiędzy wirusem AD36 a otyłością wymaga dalszych badań -być może adenowirus nie jest sprawcą otyłości, a otyli po prostu łatwiej ulegają zakażeniu.
PAP Nauka w Polsce
www.fit.pl