Podstawę zdrowgo odżywiania stanowią 4 grupy pokarmów:ziarna zbóż,ziarna roślin strączkowych,warzywa oraz świeże i suszone owoce. Poznaj istotę zdrowego odżywania, by lepiej się poczuc i dobrze wyglądać.
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Zdrowa żywność



Podstawę zdrowgo odżywiania stanowią 4 grupy pokarmów:



 
1 - ziarna zbóż (kasze, chleb razowy, mąka z pełnego przemiału, płatki zbożowe, kiełki); 2 - ziarna roślin strączkowych (fasola, groch, soja, soczewica, ciecierzyca); 3 - warzywa; 4 - owoce świeże i suszone.
Inne produkty, takie jak nabiał, mięso, orzechy, nasiona, powinny stanowić jedynie uzupełnienie codziennego jadłospisu.



Jednak nie każdy produkt, nawet jeżeli znajduje się w grupie zalecanej, odpowiada standardowi zdrowej żywności. Co w takim razie należy rozumieć pod tą nazwą? Zdrową żywnością są produkty spożywcze wytworzone w możliwie najbardziej naturalny sposób, najlepiej w gospodarstwach biodynamicznych, nie przerobione fabrycznie, bez dodatków tzw. ulepszaczy żywności, czyli konserwantów, stabilizatorów, barwników, aromatów, nie skażone środkami ochrony roślin i nawozami sztucznymi, do produkcji których nie stosowano hormonów i antybiotyków.
Do zdrowej żywności nie zaliczymy z pewnością produktów oczyszczonych, takich jak biała mąka, cukier, sól, oraz tłuste mięsa i wędliny, które zawierają szkodliwe tłuszcze nasycone. Dieta bogata w białko zwierzęce powoduje utratę wapnia z organizmu, sprzyja rozwojowi miażdżycy, otyłości i cukrzycy. Czerwone mięso powinniśmy zastąpić drobiem, rybami lub nasionami warzyw strączkowych spożywanych razem z produktami zbożowymi. Fasola jedzona razem z chlebem zapewni organizmowi pełnowartościowe białko.
 

Przygotowując posiłki pamiętaj !
  • Długie gotowanie, szczególnie w wysokiej temperaturze, smażenie, grillowanie, pasteryzowanie niszczą zawarte w pożywieniu witaminy i składniki mineralne, dlatego należy jeść jak najwięcej produktów surowych lub po krótkim obgotowaniu. Dotyczy to głównie warzyw i owoców.
  • Zaopatrując się w żywność, starajmy się kupować świeże, nie przetworzone produkty i czytajmy napisy na etykietach! Te, na których znajduje się przynajmniej kilka tajemniczych symboli E, oznaczających sztuczne dodatki, omijajmy, zastępując je takimi, które produkowane są w naturalny sposób.
  • Spróbujmy polubić kotlety z soi, sałatki i surówki jarzynowe oraz naturalne napoje ziołowe.
Dobrze dobrana dieta ma wpływ nie tylko na nasze ciało, na lepszą, pozbawioną chorób starość, ale także na myśli, uczucia, pozytywne spojrzenie na świat. www.fit.pl