Mrożone owoce i warzywa mogą być doskonałym źródłem witamin i niezbędnych minerałów, zwłaszcza zimą. Mrożone warzywa i owoce, właściwie przechowywane i rozmrażane, mają porównywalną do świeżych wartość odżywczą. Zimą i wiosną mogą one mieć nawet więcej wartości odżywczych niż warzywa i owoce dostępne na sklepowych półkach.
Według statystyk Polacy spożywają aż pięciokrotnie mniej warzyw i owoców mrożonych niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Według badań, przeprowadzonych przez OBOP, ponad połowa Polaków jest przekonanych, że mrożonki tracą lub tracą w dużym stopniu wartości odżywcze. Tymczasem mrożenie pozwala w większym stopniu, niż np. cukrzenie, solenie czy marynowanie zachować zbliżoną do świeżych produktów wartość odżywczą. I to bez wprowadzania dodatkowych substancji konserwujących takich jak sól, ocet itp.
Zamrażanie obejmuje kilka etapów: najpierw warzywa i owoce są myte, krojone i blanszowane (jest to proces poprzedzający mrożenie, polegający na krótkotrwałym, trwającym kilka minut, ogrzaniu warzyw w temperaturze 85-100°C). Blanszowanie zatrzymuje działanie enzymów tkankowych, zapobiegając zmianom zabarwienia oraz walorów smakowych mrożonych warzyw. Dodatkowo niszczone są mikroorganizmy. Dodatkowo proces ten powoduje, że po rozmrożeniu dania przygotowujemy w krótszym czasie, a warzywa są lekko twardawe tak jakby były przygotowywane na parze. Na samym końcu warzywa są bardzo szybko zamrażane. Następuje to w strumieniu bardzo zimnego powietrza, dzięki czemu warzywa nie sklejają się ze sobą i zachowują swój naturalny wygląd i wiele właściwości odżywczych.
Dlaczego warto jeść mrożonki? Bo spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców (bez ziemniaków) dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca, różnego rodzaju nowotworów, cukrzycy i otyłości. A mrożonki, zachowują wysoką zawartość składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, a poza tym są bardzo wygodne w użyciu i stosunkowo tanie. No i mogą służyć za jako baza pysznych potraw, o których składniki trudno zimą. Jak np. ta:
Sałatka z pomidorami i fasolką szparagową
Składniki:
- 200 g mrożonej ciętej fasolki szparagowej
- 2 pomidory
- 1 ząbek czosnku
- 1 czerwona cebula
- kilka gałązek posiekanej natki
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżka octu winnego
- po łyżce musztardy i majonezu
- sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Fasolkę szparagową ciętą ugotować wg przepisu, odcedzić i wystudzić. Cebulę obrać, pokroić w plastry. Pomidory pokroić najpierw w ósemki, a potem jeszcze na pół. Musztardę, majonez oraz ocet winny wymieszać. Stopniowo dodawać olej, cały czas mieszając. Na koniec dodać obrany, rozgnieciony ząbek czosnku i wsypać natkę. Sos przyprawić do smaku solą, pieprzem i szczyptą cukru. Fasolkę szparagową ciętą, pomidory, cebulę polać sosem i wymieszać.
Na koniec kilka zasad zdrowego odżywiania:
- Jedz co najmniej 3 posiłki umiarkowanej wielkości - w tym koniecznie śniadanie.
- W każdym posiłku powinny być produkty zbożowe, takie jak: pieczywo ciemne, płatki, kasze, makarony lub ziemniaki.
- Staraj się dołączać warzywa i owoce do każdego posiłku, a także między posiłkami.
- Pij co najmniej 2 pełne szklanki mleka (najlepiej chudego) lub tyle samo kefiru i jogurtu plus 1-2 plasterki serów.
- Jedna łyżka stołowa oleju lub oliwy oraz nie więcej niż 2 łyżeczki margaryny miękkiej (bez tłuszczów trans).
- Woda mineralna oraz naturalne soki warzywne i owocowe (nie mniej niż 1 litr).
- Staraj się unikać: nadmiaru soli, cukru i alkoholu.
Ma podstawie materiałów kampanii „Mrożonki Pełne Natury”