Co to jest: niespotykana liczba księżniczek i Zorro na jeden metr kwadratowy? Odpowiedź jest prosta – dziecięcy bal karnawałowy! Podekscytowanie słychać zarówno w głosach milusińskich, jak i rodziców. To niewiarygodne, ale ta krótka zabawa pozostawia często wspomnienia na całe życie. Dlatego, jeśli podczas tegorocznego karnawału chcemy zorganizować dla naszych dzieci domowy bal, warto przygotować się do niego naprawdę solidnie
fit.pl
2014-01-24 00:00
Udostępnij
Bal karnawałowy w domu
Cake%20pops fotoLiczą się szczegóły

Pamiętajmy, stawka jest najwyższa - zadowolone buzie naszych pociech i ich przyjaciół. Dlatego przygotowania do przyjęcia należy rozpocząć odpowiednio wcześniej i dokładnie przemyśleć. Na początek dobrze zastanowić się nad ewentualnym motywem przewodnim balu. Czy chcemy zaprosić dzieci do krainy elfów czy na Dziki Zachód? A może pozwolimy maluchom (i ich rodzicom) puścić wodze fantazji, pozwalając przeobrazić się w dowolne postaci z ulubionych bajek? Najważniejsze, by dać małym gościom możliwość spełnienia marzeń... I choć dziecięca wyobraźnia praktycznie nie zna granic, czasem warto ją nieco wspomóc.

Bajkowa kraina

Przygotowując przyjęcie w domu nie można zapomnieć o dekoracjach! Kolorowe serpentyny, balony i konfetti, to podstawa karnawałowego balu. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na motyw przewodni, wystarczy zaledwie kilka elementów, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój. Sprawdzą się w tym przypadku: bibuła, papier kolorowy i rozmaite tkaniny, które przeobrażą zwykłe przedmioty w bajkową scenografię - np. krzesło w tron, dziecięce sanki w królewską karetę, a łóżko w statek piracki.

Mini lista przebojów

Nie sposób zapomnieć przebojów, przy których bawiliśmy się w dzieciństwie. Z pewnością każdy do dziś pamięta tekst przynajmniej jednej z piosenek. „Puszek Okruszek”, „Witajcie w naszej bajce”, „Moja fantazja”. Pewnie już nucisz którąś z nich! Czy nie warto podzielić się swoim wspomnieniami z naszymi dziećmi, tym bardziej, że bez problemu znajdziemy w sklepie płyty z hitami tamtych lat? Na dziecięcych top listach królowały wówczas: Fasolki, Natalia Kukulska, Majka Jeżowska czy Akademia Pana Kleksa. Taka muzyka to gwarancja wyśmienitej zabawy, ale uważaj, bo łezka w oku może się zakręcić…

A w menu

Przekąski i napoje to zawsze największy kłopot podczas dziecięcych przyjęć. Nie musimy iść jednak w standardy, gdyż jest wiele popularnych smakołyków, które uszczęśliwią dzieciaki. Pamiętajmy jednak, by nawet najprostsze potrawy, które serwujemy były kolorowe i atrakcyjnie podane. A w czym gustują najmłodsi? Racuszki z jabłkami czy naleśniki z serem oprószone cukrem pudrem, to doskonały pomysł na danie główne wieczoru. Do tego wyśmienite przekąski np. sałatka owocowa, bakalie i cake pops – zupełnie nietypowe ciasteczka na patyku. Udekorowane czekoladą lub kolorowymi posypkami na pewno staną się hitem przyjęcia.
Skoro wszystko gotowe, czas na niezapomnianą zabawę!

Cake pops – ciastka na patyku
(Łatwy, czas przygotowania 2,5h)

Składniki:

Ciasto podstawowe:
  • 135 g cukru drobnego białego w kartonie z zakrętką np. Cukier Królewski
  • 3 łyżeczki kakao
  • 125 ml mleka
  • 60 g masła
  • 170 g mąki pszennej
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 3 łyżeczki powideł ze śliwek
  • 1 jajko
  • 1 żółtko

Masa na około 25 ciasteczek (580 g ciasta):
  • 170 g serka mascarpone
  • 110 g orzechowo-czekoladowego kremu do kanapek
  • 300 g czekolady (najlepiej białej lub deserowej)
  • 1 łyżka oleju
  • Cukier perlisty

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wyjmujemy wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pokojową. W niewielkim garnku mieszamy cukier, kakao i mleko. Podgrzewamy je, dodając po kawałku masła. Mieszankę gotujemy przez 2 minuty i odstawiamy do ostygnięcia. Tortownicę o średnicy około 20 cm lub keksówkę o wymiarach około 10 cm na 20 cm smarujemy masłem. Piekarnik rozgrzewamy do 170°C.

Gdy mieszanka kakaowa wystygnie, dodajemy do niej wymieszane: mąkę, przyprawy i sodę. Całość miksujemy. Dodajemy powidła i mieszamy masę łopatką lub łyżką. Ubijamy białko, a gdy będzie już sztywne, dodajemy po jednym żółtku, cały czas miksując. Mieszankę jajeczną przelewamy do misy z masą, delikatnie mieszamy bez użycia miksera, a następnie przelewamy całość do formy. Ciasto pieczemy ponad 40 minut. Jego gotowość sprawdzamy metodą suchego patyczka. Powinniśmy uzyskać około 580 g ciasta, które po ostygnięciu musimy rozkruszyć, usuwając podpieczone brzegi.

www.dziecko.fit.pl