Problemy w szkole, nadwrażliwość, zbyt duże zainteresowanie seksem, problemy psychiczne, wykroczenia i problemy z prawem. By uniknąć tych niebezpiecznych konsekwencji zabawy z Internetem, naucz dziecko prawidłowego korzystania z wirtualnego świata.
Dzieci, tak jak dorośli czują się w sieci, anonimowi, dlatego łatwiej rozmawiają o swoich problemach z wirtualnymi przyjaciółmi, a także niestety nieznajomymi. Takie kontakty nie zawsze kończą się happy endem. Pełne przemocy gry internetowe to także kuszący świat, kótry prócz rozładowania agresji przynosi zatracenie dziecka w konsekwencji przeniesienie jej do świata realnego.
Internet prócz zagrożeń, które ze sobą niesie, to wspaniałe narzędzie, z pomocą którego dzieci mogą zdobywać wiedzę, szukać cennych informacji ze świata nauki i kultury, a także utrzymywać kontakt ze znajomymi. Aby jednak Internet dobrze posłużył dzieciom, należy je nauczyć rozsądnego korzystania z jego zasobów.Dlatego zanim pozwolisz dziecku poznać globalny świat, prócz wolności wyboru ważne by otrzymał twoje wsparcie, cenne rady i zainteresowanie.
Klikaj bezpiecznie
Najlepiej, aby dzieci uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa w Sieci od rodziców. Niestety, rodzice często bagatelizują ten problem, tłumacząc się nieznajomością nowych technologii, zacofaniem sprzętu bądź po prostu uważają, że dzieci wiedzą lepiej. To zrozumiałe, skoro kiedy sami byli dziećmi, nie było jeszcze Internetu. Ten fakt nie zwalnia jednak rodziców od zachowania czujności a wręcz zmusza do własnej nauki i chęcie poszerzania wiedz.
[-------]
Po pierwsze ROZMAWIAJ. Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej. Nie karz go za błędy, o których ci mówi, zwróć uwagę na zagrożenia, które na niego czyhają, przytocz konsekwencje. Radź się innych rodziców i dziel spostrzeżeniami.
2. Ucz się sam! Surfuj po Sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w Sieci. Bądź przykładem!Blokuj strony, które twoim zdaniem są niebezpieczne.
3. Bądź dobrym nauczycielem. Ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwami w Internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w Sieci.
4. Ustal zasady gry. Wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu czy adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w Sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach, forach oraz czatach i komunikatorach. Naucz by reagowało, gdy rozmawia z kimś kto, niepokoi dziecko, nakłania do samotnych spotkań.
5. Bądź czujny i reaguj. Zawiadamiaj policję o przestępstwach, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest nękane w Sieci lub stało się ofiarą przestępcy seksualnego, natychmiast zapewnij mu wsparcie psychologa.
6. Kontroluj i zabezpieczaj komputer. Wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.
7. Archiwizuj i gromadź dane. Zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.
www.fit.pl
Bezpieczne dziecko w Internecie
Wakacyjna beztroska to nie tylko szczęśliwe dziecko na plaży, czy podczas wycieczki rowerowej. Gdy za oknem pogoda nie sprzyja spacerom i zabawom, dziecko często wybiera inną rozrywkę. Buszowanie w Internecie to coraz częstsze zajęcie najmłodszych, czy wiesz jak chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata?