Ojcowie mogą z niego skorzystać w pierwszym roku życia dziecka. Przysługuje on również tym panom, którzy na przełomie roku już na nim przebywali. Dodatkowy tydzień będą mogli wykorzystać bezpośrednio po pierwszym, pod warunkiem, że powiadomią o tym pisemnie pracodawcę. Za urlop ojcowski tak samo jak za macierzyński, przysługuje zasiłek. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek ojca. Pracownik powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia ojcu takiego urlopu.
Wydłużeniu uległy też dodatkowe urlopy macierzyńskie z 2 do 4 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, z 3 do 6 tygodni przy co najmniej dwojaczkach. W 2012 roku urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka.
Nowe przepisy dotyczą również osób, które adoptowały dziecko. Ojcowie mogą też wziąć część urlopu macierzyńskiego za matki, które z takiego urlopu zrezygnują po 14 tygodniach.
Trzeba jednak pamiętać, że dla wymiaru urlopu liczy się data urodzenia się dziecka, a nie data wystąpienia z wnioskiem o urlop. Nie ma znaczenia czy w tym czasie przypadają święta lub dni wolne. Urlopu ojcowskiego nie można dzielić i wykorzystywać w poszczególnych dniach. Za czas przebywania na urlopie pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński, stanowiący 100% podstawy wymiaru.
Z urlopu macierzyńskiego mogą jedynie skorzystać tatusiowie zatrudnienieni na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie może więc z niego skorzystać osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, dzieła czy też tzw. współpracy.
Pracujący tata może skorzystać z przywileju urlopu na malucha do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jeżeli w tym czasie tego nie uczyni - urlop przepadnie.
www.dziecko.fit.pl