Dzieci coraz częściej w pułapce sieci

Współcześnie dzieci za dużo czasu spędzają przy komputerze, a w szczególności korzystając z nie do końca bezpiecznych zasobów internetu. Jak rodzice powinni bronić się swoje pociechy przed negatywnym wpływem internetu i jak rozpoznać pierwsze symptomy uzależnienia?
fit.pl
2012-07-26 00:00
Udostępnij
Dzieci coraz częściej w pułapce sieci
dzieckowsiecieŁatwo przegapić moment, w którym dziecko jest już pod wpływem negatywnych wzorców i zaczyna uzależniać się od sieci.

Na początku wszystko wygląda bardzo niewinnie. Dziecko musi częściej i dłużej przesiadywać przed komputerem ze względu na prace domowe, potem, zaczyna oszukiwać i korzystać z internetu, także bez wiedzy i kontroli rodziców. Dzieje się to kosztem innych aktywności a nawet snu. Dlatego bardzo łatwo dostrzec zmęczenie, niewyspanie, nieuzasadnione wybuchy złości, apatię w ciągu dnia lecz trudno przypisać te symptomy uzależnieniu od komputera lub sieci.

Niektórzy rodzice sami pchają dzieci w szpony internetu, nie zdając sobie sprawy z tego, że to może być tak samo groźne jak impreza z kolegami, picie alkoholu czy branie narkotyków w szkolnej szatni.

Przyzwalając dziecku na spędzanie czasu w swoim pokoju a nie po za domem sądząc, ze w ten sposób maja większą kontrolę, popełniają wielki błąd. Brak kolegów, spotkań oraz interakcji spowoduje poszukiwanie kolegów i partnerów w internecie. A tu czai się wirtualny seks, pornografia oraz uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości, kolegów i gier.

Dzieci a zwłaszcza młodzież chcą coraz częściej spędzać czas przy komputerze, bo wydaje się, że jest on najlepszą terapią na problemy i dylematy emocjonalne, z którymi nie mogą sobie poradzić w prawdziwym życiu, boją się o nich rozmawiać z dorosłymi lub nawet nie próbują ponieważ w konkretnej sytuacji nie uzyskali pomocy i odpowiedzi na kluczowe pytania. Gdy jest już za późno na interwencję rodziców, z pomocą przychodzi internet.

Przed złym działaniem internetu przestrzega także dr Bohdan Woronowicz, inaugurator kampanii społecznej dla dzieci i młodzieży "W jakim świecie żyjesz?", która ma na celu przybliżenie rodzicom, jak i dzieciom, czym jest tak naprawdę uzależnienie od sieci i jakie skutki może nieść, jeśli w porę nie będzie uświadomiona.

Jak łatwo rozszyfrować uzależnienie?

Dzieci uzależnione od sieci, wykazują najczęściej:
  • rozregulowany tryb życia;
  • brak zainteresowania obowiązkami szkolnymi skutkujący słabymi wynikami
  • zaniedbywanie kontaktów z rówieśnikami;rodziną
  • w skrajnych przypadkach brak dbania o higienę osobistą;
  • apatię, chroniczne zmęczenie;
  • rozdrażnienie i agresję w stosunku do rodziców, którzy chcą ograniczyć dzieci dostęp do komputera;

Bardzo ważnym sygnałem dla rodziców jest także przeznaczanie całego kieszonkowego na sprzęt i akcesoria komputerowe.

W jaki sposób rodzice mogą wpłynąć na dziecko?

Przede wszystkim jeszcze zanim nie jest za późno, warto obserwować dziecko. Jeśli zbyt często wolny czas spędza w towarzystwie komputera, trzeba zaproponować konkretne godziny i w jakich może korzystać z sieci i komputera dla rozrywki, kontrolując witryny, programy i gry oraz poratale społecznościowe, z których korzysta. Co zrobić, gdy dziecko już uzależniło się od komputera i sieci a my przeoczyliśmy ten moment? Warto skonsultować się z psychologiem w poradni lub w szkole a także z placówkami, które na co dzień zajmują się uzależnieniami, gdzie także młodzież i dzieci mogą spotykać się z równieśnikami, by dzieki innym w grupach wsparcia i na wykładach uświadomić sobie jakie są konsekwencje uzależnienia od komputera i dlaczego warto z nim walczyć.

m.k

www.dziecko.fit.pl