W ramach tegorocznej edycji akcji „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon 2, respondentki zostały poproszone o odpowiedzi na pytania dotyczące organizacji czasu. Po raz pierwszy organizatorzy akcji sprawdzali, czy obecne i przyszłe mamy są zorganizowane i jak hierarchizują swoje zadania. Pytaliśmy także o to, jak planują swój dzień i czy mają czas dla siebie – a jeżeli tak, to na co go przeznaczają
fit.pl
2012-07-16 00:00
Udostępnij
Jaka jest współczesna mama?
mama-wraca dopracyTo już trzecia edycja akcji „Mama wraca do pracy”. Ankietowane odpowiadały na pytania zamknięte jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru. Tak jak w poprzednich edycjach, wyniki zebrał i przeanalizował Instytut MillwardBrown SMG/KRC.

Z zegarkiem w ręku?

Czy i jak mamy planują swój dzień? To najważniejsze pytanie tegorocznej edycji akcji „Mama wraca do pracy”. Ankieta zgromadziła informacje o tym, czy i jak mamy organizują agendę swojego dnia, ile czasu w ciągu dnia mają dla siebie i czym wtedy się zajmują. Pytaliśmy również o życiowe priorytety przed narodzinami dziecka i ich weryfikację po narodzinach dziecka. Sprawdzaliśmy, czy zdaniem mam praca ma wpływ na podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka i kiedy w życiu kobiety jest najlepszy czas na macierzyństwo. Znaleźliśmy również odpowiedź na pytanie o wpływ decyzji o powrocie do pracy na dziecko. Dzięki ankiecie dowiedzieliśmy się również, jakimi mamami chcą być Polki oraz czy myślą o powiększeniu rodziny.

Z planowaniem za pan brat

66% kobiet organizuje swój czas. Dlaczego? Ponieważ chcą czuć się bezpiecznie (49%) i mieć więcej czasu dla rodziny (29%). Najważniejsza podczas planowania dnia jest opieka nad dzieckiem – tak deklaruje 89% ankietowanych mam. 63% mam spędza z dzieckiem więcej niż 6 h dziennie. Czy w planie dnia mamy uwzględniają czas dla siebie? Tylko 10% kobiet wskazało, że wygospodarowanie chwili dla siebie w ciągu dnia jest dla nich ważne.

Czas dla siebie

Mniej niż 1 godzinę dziennie dla siebie ma 58% pytanych mam. Czym najczęściej się zajmują, gdy już wygospodarują wolną chwilę? Okazuje się, że czują się bardziej zobligowane do troski o dom, niż wskazywałyby na to ich wstępne deklaracje. Podczas gdy 40% wskazuje obowiązki domowe jako ważne kryterium planowania dnia, aż 78% z nich faktycznie wykonuje w wolnym czasie prace domowe, takie jak: sprzątanie, pranie, gotowanie. 33% ankietowanych mam przeznacza swój wolny czas na sen, 29% spotyka się z przyjaciółmi, a tylko 26% mam poświęca go na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Życiowe priorytety

Kobiety zakładając rodzinę spodziewają się zmian w swoim życiu – czy jednak zmiany są aż tak duże jak początkowo zakładały? Okazuje się, że zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w po tym wydarzeniu dla mam życiowym priorytetem pozostaje rodzina (79% kobiet przed zajściem w ciążę stawia ją na pierwszym miejscu; po założeniu rodziny najważniejsza jest aż dla 90% badanych). Pieniądze przed decyzją o zajściu w ciążę były ważne, bądź też najważniejsze dla 29% ankietowanych, zaś wśród kobiet w ciąży i posiadających rodzinę odsetek ten wzrasta do 41%. Wraz z decyzją o macierzyństwie zmienia się także stosunek do pracy. 63% kobiet wskazało pracę jako jeden z ważniejszych elementów życia przed zajściem w ciążę. Znaczenie pracy jednak zmniejsza się po podjęciu decyzji o macierzyństwie – 47% młodych mam wskazało ją jako życiowy priorytet.

Sytuacja mam wracających do pracy

Wyniki badania wskazują, że 1/3 ankietowanych mam wróciła do pracy po narodzinach dziecka (33%). Wśród kobiet, które nie wróciły jeszcze do aktywności zawodowej 18% respondentek nadal przebywa na urlopie macierzyńskim, 10% – na urlopie wychowawczym, a 7% na zwolnieniu lekarskim. 27% młodych mam aktualnie nie jest zatrudnionych. 64% ankietowanych ma jedno dziecko, 24% dwoje. Z badania dowiadujemy się, że 59% Polek chce mieć więcej dzieci, ale 23% nie chce powiększać rodziny. Dlaczego? 60% z nich deklaruje, że jest szczęśliwa w takiej sytuacji, w jakiej jest i dlatego nie decyduje się na kolejnego potomka. 1/3 ankietowanych uważa, że utrzymanie dziecka jest zbyt drogie, a kolejne 29%, że nie ma odpowiednich warunków finansowo-mieszkaniowych.

Dlaczego mamy wracają do pracy?

Najwięcej mam, bo aż 71%, decyduje się na ponowne podjęcie pracy zawodowej, po to, by podreperować domowy budżet. 38% potrzebuje rozwoju zawodowego, a dla 35% praca jest źródłem satysfakcji i spełnienia. Pytaliśmy mamy również o to, jakie mają wyobrażenia związane z powrotem do pracy i z rozłąką z dzieckiem i jak weryfikują się one po przyjściu malucha na świat. 65% pytanych mam będących w ciąży deklarowało, że obawia się pogorszenia relacji z dzieckiem po powrocie do pracy. Okazuje się, że opinie doświadczonych mam odwracają tę statystykę - 62% mam, które wróciły do pracy, twierdzi, że ich relacja z dzieckiem się polepszyła. Podobnie jest z lękiem przed zbyt małą ilością czasu poświęcaną dziecku po powrocie do pracy – 58% kobiet w ciąży właśnie tego się obawia, a dokładnie tyle samo kobiet, które wróciły do pracy uważa, że od powrotu bardziej cieszą się ze wspólnie spędzanego czasu.

Powrót do pracy a karmienie dziecka

Dla 74% mam powrót do pracy związany będzie z wprowadzeniem do diety dziecka mleka modyfikowanego, natomiast 69% kobiet, które już wróciło do pracy, ma tę zmianę za sobą. Kobiety będące pierwszy raz w ciąży w większości chciałyby karmić piersią (90%), a 39% deklaruje chęć karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym. Różne czynniki, chociażby takie jak brak pokarmu w piersiach lub alergia dziecka, sprawia, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej: 69% obecnych mam karmi swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, a 38% piersią.

www.dziecko.fit.pl