Jak rozpoznać alergię pokarmową? Wymioty od czasu do czasu i sporadyczna biegunka nie świadczą od razu o alergii. Jeśli jednak malec nie chce przyjmować pokarmu, ciągle płacze z powodu bólu brzucha – coś jest na rzeczy – najpewniej to alergia pokarmowa. Jak sobie z tym poradzić?
fit.pl
2013-06-25 00:00
Udostępnij
Karmienie alergika
breast-feeding2Objawy i dieta eliminacyjna

Objawy alergiczne na skórze pojawiają się około trzeciego miesiąca. Na początku jedynym objawem będą problemy żołądkowe. Nie ma jednoznacznych badań stwierdzających uczulenie. Niech nie przychodzi ci do głowy odstawienie malca od piersi. W Twoim pokarmie znajdują się cenne przeciwciała, które chronią przed alergiami. To, co możesz zrobić, to zastosować dietę eliminacyjną – po kolei rezygnować z pokarmów o wysokim ryzyku uczulania i obserwować dziecko.

To, co najczęściej powoduje alergię u dzieci, to krowie mleko. Niestety, pełno go w produktach wszelkiej maści. Jeśli więc widzisz, że coś jest nie tak odstaw na jakiś czas nabiał, pieczywo i ciasta. W tych produktach krowiego mleka jest całkiem sporo i może się to przełożyć na owe problemy. Jajka mimo, że są zdrowe ich białko może uczulać! Podobnie jest z cytrusami.

Nie bój się jeść

Wiele mam stosujących karmienie piersią tak bardzo boi się alergii, że przez pierwsze miesiące jedzą tylko bezpieczny ryż, marchewkę i indyka. W ten sposób nie dostarczymy dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Być może ciągły płacz dziecka ma inną przyczynę? Porozmawiaj o tym z lekarzem. Dieta mamy karmiącej musi zawierać ok. 300 kcal więcej niż dieta przed ciążą. Nie martw się jednak, bo karmienie piersią sprzyja szybszemu chudnięciu.

Dieta uzupełniająca

Po półrocznym okresie życia na piersi dziecko będzie potrzebowało innych produktów uzupełniających. Na początku może to być kleik ryżowy lub zupki jednoskładnikowe – z ziemniaka czy marchewki. Przed podaniem takiego nowego dania nakarm dziecko mlekiem z piersi – możesz wcześniej odciągnąć pokarm za pomocą laktatora. Trochę mleka z piersi zaserwuj dziecku po zjedzeniu warzywnej zupki - w mleku są przeciwciała, które powinny pomóc zaakceptować nowy pokarm.

www.dziecko.fit.pl