W pierwszym dniu mogło wydarzyć się coś, co odmieniło jego myślenie o przedszkolu lub po prostu z jakiego powodu, nie kojarzy go jako przyjazne miejsce (zmorą naszego dzieciństwa w przedszkolu były: gorące mleko z kożuchem, zupa mleczna lub surowa wychowawczyni) warto zatem zapytać dziecko, co w przedszkolu podoba się lub nie podoba dziecku, może zostało wyśmiane odrzucane przez kolegów, nie lubi konkretnego obiadu w szkole lub uprzedził się do krzyczącej pani.
Drugim powodem, dla którego dziecko odmawia chodzenia do przedszkola jest po prostu zbyt wczesne "odcięcie pępowiny". Dzieci nie czują się na siłach współistnieć kilka godzin wśród obcych ludzi bez mamy i taty. Trzecim - to również ukryte obaw rodziców, jak maluch poradzi sobie sam bez nich i nieświadome przenoszenie tych emocji na dziecko.
Co zatem zrobić?
Jeśli nadal chcemy, by dziecko uczęszczało do przedszkola, trzeba reagować szybko zanim maluch na dobre się zniechęci.
Jeśli uda Ci się zlokalizować problem na podstawie rozmowy z dzieckiem warto porozmawiać z nauczycielami w przedszkolu. Nawet jeśli dziecko nie będzie chętne do rozmowy trzeba zrobić wywiad środowiskowy nauczyciel najlepiej oceni postawę dziecka w przedszkolu z kim lubi się bawić, co lubi a czego nie lubi jeść. Może pierwsza kłótnia o zabawkę lub znienawidzona brukselka w przedszkolnej stołówce wywołują w dziecku paniczny strach.
Jeśli możesz dziecku poświęcić więcej czasu, wybierz się w nim do przedszkola i zostań na choćby 30 minut, pozwól by w Twojej obecności się zaaklimatyzowało, być może twoja obecność bardzo go ośmieli w zabawach z rówieśnikami lub podczas nauki. Jeśli, Ty nie możesz, poproś babcię lub dziadka, za którymi dziecko przepada.
Oswajaj przedszkole
Dziecko w przedszkolu często czuje się obce, bo nie ma ukochanej babci, mamy taty, ulubionych zabawek i własnego pokoju. Dlatego pozwalajcie malcowi zabierać ze sobą ulubioną książeczkę, założyć sweterek od babci, wziąć ulubioną przytulankę lub samochodzik. Przyjazne dziecku przedmioty również w przedszkolu będą działamy, jak szczęśliwy talizman.
Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?
- Nie przedłużaj rozstań, całus i przytulaniec wystarczą, jeśli będziesz podkreślać , jak bardzo będziesz tęsknić, dziecko poczuje, ze przedszkole także dla Ciebie jest trudnym przeżyciem. Warto zachęcać dziecko słowami: Kochanie koleżanki czekają, jak już idę do pracy, wrócę , gdy skończy się podwieczorek w przedszkolu, a Ty w tym czasie przygotujesz dla mnie wspaniały rysunek i na pewno będziesz dobrze się bawił z przyjaciółmi.
- Opowiadaj co dziś będzie działo się w przedszkolu, być może nie warto przegapić tego dnia bo będzie pan policjant, strażak, albo dziecko nauczy się nowej piosenki, która koniecznie chce usłyszeć mama.
- Warto rozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola i podkreślać jak sympatyczne jest to miejsce, bądź wiarygodny i powiedz, jak Ty sam kiedyś chodziłeś do przedszkola, co z niego pamiętasz, co Ci się podobało, jak wspominasz kolegów.
W pierwszych tygodniach uczęszczania dziecka w przedszkolu wcześniej odbieraj dziecko. Niech stopniowo aklimatyzuje się w nowym środowisku. Być może któregoś dnia chętnie będzie chciało zostać do końca? Postaraj się nie spóźniać po dziecko, żaden maluch nie polubi przedszkola, w którym zostaje najdłużej sam!
www.dziecko.fit.pl