Lekcje wf-u na trampolinach sposobem na walkę z otyłością

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w naszym kraju liczba dzieci z nadwagą wzrosła trzykrotnie. Dzieci w Polsce tyją szybciej, niż w innych krajach Europy. Nadwaga jest jednym z podstawowych powodów ich wykluczenia. Dzieci z nadwagą czują się gorsze i odstają od grupy rówieśników. Sposobem na walkę z nadwagą i wykluczeniem mogą być niestandardowe zajęcia sportowe na trampolinach.
2018-04-25 00:00
Udostępnij
Lekcje wf-u na trampolinach sposobem na walkę z otyłością

Dzięki tego typu ćwiczeniom różnice między sprawnością fizyczną dzieci są niwelowane, poprawia się również zdrowie oraz kondycja fizyczna i psychiczna uczestników. Zajęcia te pozwalają też spalić zbędne kalorie i przyczyniają się do integracji najmłodszych. „Skakanie na trampolinach ma pozytywny wpływ na cały organizm, w tym również na wygląd sylwetki i kondycję psychiczną. Co najważniejsze, mogą skakać wszyscy, nie ma znaczenia, czy dziecko jest wysportowane i gibkie, czy ma nadwagę i odstaje od grupy. Trampoliny wyrównują szanse” - mówi Mateusz Kopij, trener w parku trampolin SALTOS w Łodzi.

Otyłość wśród dzieci - rosnący problem

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce nadwagę ma obecnie prawie 1/3 11-latków i 14-latków (29 proc.) Co zatrważające, polskie dzieci można zaliczyć do jednych z najbardziej otyłych w Europie i na świecie.
Wzrost odsetka dzieci i młodzieży cierpiących na nadwagę i otyłość można zaobserwować, analizując wyniki raportów publikowanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Zgodnie z danymi w 1995 roku w Polsce 9 proc. dzieci zmagało się z problemami nadwagi i otyłości. W roku 2000 problem ten dotyczył 11 proc. dzieci i młodzieży. Z kolei z raportu opublikowanego w 2015 roku wynika, że już 22,3 proc. wymienionej grupy zmaga się z nadwagą i otyłością. Najwięcej dzieci, które zmagają się z tymi problemami jest w województwach: mazowieckiem (32 proc.), łódzkim (29,8 proc.), lubelskim (24,6 proc.).

Skoki na trampolinach - korzyści dla zdrowia

Korzyści płynących z treningu na trampolinach jest wiele. Poprawa sprawności sercowo-naczyniowej, obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi i przyspieszony metabolizm to tylko niektóre z nich.
Ćwiczenia na trampolinie pomagają w budowaniu układu mięśniowo-szkieletowego i poprawiają zawartość minerałów w kościach. Ponieważ powierzchnia trampolin jest sprężysta i „wchłania” siłę lądowania,  kości i stawy są jednocześnie chronione i wzmacniane. „Trening na trampolinach to klasyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nasi goście świetnie się bawią, spędzają czas z najbliższymi, a przy okazji dbają o zdrowie” - mówi Aleksandra Ostrowska, menadżerka parków trampolin SALTOS.

W zdrowym ciele zdrowy (i szczęśliwy!) duch

Co istotne, spędzanie wolnego czasu na trampolinach może skutkować poprawą kondycji mózgu. Zwiększony przepływ krwi do mózgu i większa aktywność enzymów, które wynikają z ćwiczeń na trampolinach, poprawiają koncentrację, zwiększają czujność umysłową i przyspieszają czas reakcji, poprawiają również wzrok i równowagę. Dowiedziono, że tego typu aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdolności motoryczne, a także pozwala kontrolować jednocześnie różne mięśnie i kończyny.

Skakanie na trampolinach dodaje energii, podnosi poziom dopaminy i endorfin. Dopamina przyczynia się między innymi do tego, że człowiek ma większą motywację do działania, poprawia też jakość relacji z innymi ludźmi. Jeśli w organizmie człowieka poziom tego hormonu jest prawidłowy, to osoba ta jest pełna życia i gotowa do podejmowania nowych wyzwań. Endorfiny, to tak zwane hormony szczęścia. Wydzielają się między innymi podczas aktywności fizycznej i śmiechu. Regularne ćwiczenia na trampolinach sprzyjają też w rozluźnieniu, walce z depresją oraz stresem.

By cieszyć się zgrabną sylwetką

„Podczas treningu pracuje tak naprawdę całe ciało. Dzięki temu jest on bardziej efektywny niż na przykład bieganie. Podczas godzinnego treningu na trampolinach można stracić nawet 1000 kcal” – mówi Mateusz Kopij. Dla porównania, jeśli ktoś przez godzinę przebiegnie około 10 km, to może stracić 620 kcal. Dowiedziono też, że ćwiczenia na trampolinie przyspieszają metabolizm, co pomaga utrzymać wagę na niskim poziomie.

Niestety, nie dla wszystkich

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na treningi na trampolinach. Tego typu aktywność fizyczna nie jest rekomendowana osobom, które cierpią między innymi na choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, dyskopatię, schorzenia stawu kolanowego i skokowego oraz kobietom w ciąży. Powinni jej też unikać ci, którzy niedawno nabawili się urazu. Warto jednak pamiętać, że tego typu aktywność fizyczna może być elementem rehabilitacji ruchowej. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

„Podczas spędzania czasu w parku trampolin, ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ono jest gwarancją nie tylko dobrej zabawy, ale też tego, że trening przyniesie pozytywne skutki dla zdrowia” - stwierdza Mateusz Kopij.  Nauczyciele z łódzkich szkół chętnie organizują w SALTOSie lekcje swoim podopiecznym. Oba parki trampolin SALTOS w Łodzi (przy ul. Srebrzyńskiej 2/4 oraz Wydawniczej 5) współpracują z ponad 600 szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w województwie łódzkim. Średnio każdego miesiąca na trampolinach SALTOSa skacze około 2 000 uczniów.

Podczas zajęć oraz indywidualnych wizyt nad bezpieczeństwem gości czuwają trenerzy. Przez cały czas są oni do dyspozycji skaczących. Każdy może podejść i zapytać o to, jak poprawnie technicznie wykonać jakiś skok, jak w ogóle przygotować się do zabawy. Lekcje wf-u w SALTOSie są prowadzone przez trenerów, którzy przygotowują zestawy ćwiczeń dostosowane do  potrzeb grupy. Obowiązkowy element wizyty w SALTOSie to rozgrzewka. „Tak jak w każdym sporcie, tak i w skakaniu na trampolinach, rozgrzewka jest bardzo istotna. Nasze ciało musi być przygotowane na zwiększony wysiłek” - przekonuje trener.

Co więcej, ze względów bezpieczeństwa, osoby, które bawią się na trampolinach muszą robić to w specjalnych skarpetach antypoślizgowych. „Gwarantują one lepszą „przyczepność” do powierzchni trampolin” - wyjaśnia. Warto też, podczas zabawy, kierować się zdrowym rozsądkiem. „To jasne, że każdy przychodzi tutaj się wyszaleć, po to też jesteśmy. Jednak podczas zabawy pamiętajmy o sobie i o innych. Ćwiczmy jednak tak, by nie zrobić sobie krzywdy. Oczywiście, park technicznie jest w pełni bezpieczny, jednak chłodna głowa zawsze się przydaje” - podsumowuje Mateusz Kopij.

Lekcje wf-u na trampolinach - odpowiedź na zainteresowania dzieci i młodzieży

Co ważne, zajęcia na trampolinach są odpowiedzią na zainteresowania dzieci i młodzieży. Wśród najmłodszych bardzo popularne są trampoliny ogrodowe, jednak te nie są w pełni bezpieczne. Ich twórcy stworzyli je z myślą o zabawie, nie zaś o wykonywaniu na nich ćwiczeń fizycznych.  

Trampoliny ogrodowe są ukłonem w stronę twórcy pierwszej trampoliny, inżyniera George’a Nissena, który w latach 30. XX wieku w swoim garażu skonstruował pierwszy tego typu sprzęt. Początkowo trampoliny służyły przede wszystkim do zabawy, ale z biegiem lat odkrywano ich kolejne walory i ćwiczenia na trampolinach stały się sposobem między innymi na poprawę wyglądu sylwetki. Skakanie na trampolinach jest uznawane za dyscyplinę sportu, czego dowodem są turnieje w skokach na trampolinach, które odbywają się podczas Igrzysk Olimpijskich. Pierwszy tego typu turniej odbył się podczas olimpiady w Sydney w 2000 roku. Zarówno w turnieju kobiet, jak i mężczyzn triumfowali wówczas Rosjanie, Aleksandr Moskalenko i Irina Karawajewa.