Muzyka jest naturalnym sposobem wyrażania uczuć. Przez odpowiednie barwę głosu rodzice chcą wywołać odpowiednie uczucia w swoich dzieciach, na dobranoc czytają mu bajki puszczają muzykę relaksacyjną, klasyczną oraz regionalną. Codzienne obcowanie dziecka z muzyką uwrażliwia i pomaga wykształcić nie tylko dobry słuch, ale także talenty muzyczne.
Obcowanie dziecka z muzyką charakterystyczną dla miejsca, w którym się wychowuje pomaga wytworzyć więź z rodziną, otoczeniem, miejscem i ugruntować tożsamość dziecka oraz pomóc w identyfikacji, co oznacza większa pewność siebie i bezpieczeństwo
Co dziecku w duszy gra....
Dziecko, kótre ukończy pierwszy rok życia i potrafi chodzić prócz naśladowania dźwięków i wczesnego gaworzenia w wieku niemowlęcym, zaczyna samodzielnie budzić w sobie muzykę. Naśladowanie dźwięków kołysanie w takt klaskania, czy śpiewania lub zasłyszanej melodii to naturalny odruch Twojej pociechy. Świadczy to nie tylko o prawidłowym rozwoju, ale także, o wrażliwości i chęci lepszego komunikowania poprzez muzykę. Dziecko poruszając się w rytm muzyki i naśladując melodie i dźwięki, wiele może zdradzić swoim rodzicom!
Pomóż dziecku obudzić w sobie muzykę
Muzyka jak wiadomo ze znanego przysłowia... łagodzi obyczaje, dlatego warto śpiewać, nucić i puszczać dziecku piosenki, utwory muzyczne i bajki. Postaraj się jak najczęściej śpiewać dziecku do snu. Dwulatek, który uczy się poszczególnych słów potrafi sam sobie śpiewać, w ten sposób czuje się lepiej, bezpieczniej i podtrzymaniu więzi. Jeśli dziecko śpiewa sobie przed snem, mimo, że już położyłaś pociechę do łóżka, prawdopodobnie chce przedłużyć w ten sposób twoją obecność przy nim.
Dzieci, kótre już mówią, często proszą Cię o zaśpiewaniu piosenki, mają już swoje ulubione, albo poczytanie bajki, czy książeczki, którą także lubią najbardziej. Warto wtedy przełamać zmęczenie i jednak kolejny raz przeczytać dziecku. Twój głos jest dla dziecka ważniejszy niż inne, obce dźwięki.
[-------]
Taniec... z rodzicami
Warto zachęcić dziecko do wspólnych tanecznych szaleństw. Włączaj ulubione piosenki dziecka i tańczcie wspólnie, ucz dziecko podstawowych zasad w tańcu..każde dziecko lubi chwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi, nawet jeśli nie ma nich jeszcze gracji, taniec niesie wiele emocji i pomaga wyzwolić nadmiar energii, to przecież samo zdrowie!
Grajcie także na instrumentach. Niech dziecko ćwiczy wybijanie rytmu na prostych instrumentach: bębenku, grzechotce, czy cymbałkach. Warto także włączyć do waszych muzycznych eksperymentów tworzenie rymowanek i piosenek, kótre sama śpiewałaś w dzieciństwie. Wymyślajcie teksty piosenek i akompaniujcie sobie na instrumentach, kto wie może w przyszłości Twoje dziecko będzie wirtuozem fortepianu, znanym gitarzystą albo skrzypkiem.
Terapia muzyką
Gdy Twoje dziecko przechodzi stresujące chwile muzyka może być świetną terapią. 3 latek zazwyczaj nie lubi, gdy rodzice zostawiają go pod czyjąś opieką, w biegu szykując się do pracy. Przed wyjściem warto wtedy puścić ulubioną piosenkę, czy teledysk z ukochanym misiem, kótry na pewno pomoże oswoić się dziecko w waszą nieobecnością, pamiętaj jednak, by znaleźć chwilę na wspólnie przesłuchanie tej piosenki.
Edukacja poprzez muzykę
Wszechstronność muzyki sprawia, że jest ona świetnym narzędziem edukacyjnym. Dziecko nie tylko uczy się komunikowania i nabywa wrażliwości, ale także pomaga uczyć się podstawowych umiejętności, jakie powinno w tym okresie nabyć: np. alfabetu i cyferek.
Muzyka świetnie podnosi sprawność zapamiętywania i kojarzenia. Zwłaszcza przydaje się w naukach języków obcych. Dziecko poprzez muzykę na pewno lepiej się rozwija,kształtuje charakter i zainteresowania.
www.fit.pl
Muzykalny maluch
Dziecko już od chwili narodzin poznaje świat zmysłami. Zmysł słuchu i dotyku są najważniejszymi elementami budowania więzi pomiędzy dzieckiem a środowiskiem. Barwa głosu rodziców, kołysanki na dobranoc towarzyszą dziecku każdego dnia, kiedy dorasta muzyka coraz bardziej wkracza w jego świat