Dokładny termij porodu zawsze określa lekarz podczas pierwszej wizyty u ginekologa, nie jest ona do końca precyzyjna gdyż z różnych względów dziecko może przyjść na świat wcześniej a także później. Według statystyk jedynie 4-5% dzieci rodzi się dokładnie w terminie, który wskazał lekarz.
Natura działa według własnych zamierzeń i nie oznacza to, że dziecko nie jest gotowe przyjść na świat, przeciwnie dopiero, gdy różnica w terminie obejmuje ponad trzy tygodnie wcześniej dziecko najczęściej uznaje się za wcześniaka.
Tymczasem mama chciałaby wiedzieć dokładnie, ile pozostało jej czasu na przygotowanie do rozwiązania i kiedy jej pociecha jest gotowa, by pojawić się na świecie, dlatego bardzo zależy jej, by ta data była jak najbardziej precyzyjna.
Wielu lekarzy w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnego terminu stosuje regułę niemieckiego lekarza Franza Naegele. Matematyczna reguła Naegelego zakłada, iż ciąża to okres 280 dni odliczając od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli około 40 tygodni (10 miesięcy księżycowych).
Przy założeniu, ze każdy miesiąc ma 30 dni a połowa cyklu wypada 14 dnia, wzór należałoby przedstawić następująco: pierwszy dzień ostatniej miesiączki +7 dni – 3 miesiące + 1 rok = najbardziej prawdopodobny termin porodu.
Jednak ze względu na to, że nie każda kobieta ma regularne, 28 dniowe cykle miesiączkowe do każdego wzoru równania należy dodawać ilość dni cyklu u danej kobiety. Jeśli zatem cykl u kobiety trwa 30 dni, to do 7 dodajemy 2 dni, jeśli cykl trwa 26 - odejmujemy 2.
Obecnie bardzo wiele ułatwia badanie USG, jeśli jest przeprowadzane na pierwszej wizycie u lekarza prowadzącego . Wtedy margines błędu szacuje się +/- tydzień lub dwa. Podczas badana aparatura ultrasonograficzna pokazuje wielkość płodu, długość kończyn, wielkość główki, obwód brzuszka co znacznie ułatwia oszacowanie w jakim tygodniu jest płód, a także, jak długo mama będzie czekać na rozwiązanie.
www.dziecko.fit.pl