Opieka położnej po porodzie – dlaczego tak ważna?

Każda kobieta wraz z dzieckiem tuż po porodzie powinna pozostać pod opieką położnej. Jednak niewiele młodych mam korzysta z jej pomocy, a szkoda, bo położna lub pielęgniarka środowiskowa to osoby, które pierwsze mają szanse dostrzec choroby oraz nieprawidłowości rozwoju dziecka i mamy w połogu
fit.pl
2012-03-22 00:00
Udostępnij
Opieka położnej po porodzie – dlaczego tak ważna?
baby care1Położna powinna odwiedzić mamę z dzieckiem przynajmnije 4 razy. Takie zalecenie jest obowiązkowym zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia.

Mama i dziecko pozostają pod opieką położnej do czasu aż maluszek skończy dwa miesiące, potem opiekę przejmuje pielęgniarza środowiskowa i to ona, tak jak położna, powinna być najlepszym wsparciem dla kobiety i maluszka w pierwszym etapie macierzyństwa.

Rolą położnej i pielęgniarki środowiskowej jest nie tylko edukacja mamy w zakresie karmienia i pielęgnacji noworodka, ale także monitorowanie zdrowego rozwoju dziecka i samopoczucia mamy.

To właśnie położna lub pielęgniarka fachowo ocenią rozwój malucha, stwierdzą, czy prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Pomogą w zakresie pielęgnacji pępowiny, doradzą jak pielęgnować blizny po cesarskim cięciu, jak skutecznie karmić maluszka i dbać o piersi w czasie karmienia oraz jak odżywiać się, by wspomagać laktację.

Rola położnej jest także ważna w ocenie stanu zdrowia mamy i jej samopoczucia. W wielu przypadkach domownicy, zbyt zajęci nowym członkiem rodziny, nie dostrzegają pierwszych symptomów depresji poporodowej u kobiety.

Opieka położnej i zaufanej pielęgniarki, zwłaszcza w przypadku kobiety, która po raz pierwszy została mamą, a która nie można liczyć na pomoc mamy lub innych kobiet w rodzinie, jest bezcenna.

Ani fora internetowe, ani porady koleżanek nie są w stanie zastąpić doświadczenia i medycznej wiedzy, którą posiadają położne i pielęgniarki, dlatego zwłaszcza w pierwszych chwilach po porodzie warto zaufać, korzystając z ich fachowych porad i pomocy.

www.dziecko.fit.pl