Kobiety w ciąży często zastanawiają się co jest lepsze dla ich organizmu i dziecka - relaksująca kąpiel a może szybki prysznic? Z opinii specjalistów wynika, że zarówno jedno, jak i drugie. Kąpiel w wannie czy pod prysznicem może być zarówno przyjemna dla Ciebie jak i malucha pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku wskazówek.
Wiele kobiet boi się nadmiaru ciepłej wody, która mogłaby podnieść temperaturę płynu owodniowego i wywołać wcześniejszy poród. Lekarze przekonują, że w wannie nie ma takiego zagrożenia, jednakże zarówno pod prysznicem, jak i w wannie czają się inne, o których trzeba pamiętać.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Jeśli planujesz kąpiel, pamiętaj o zabezpieczeniu brodzika i dna wanny ręcznikiem lub matą piankową lub gumową, co ograniczy poślizg i ewentualne upadki. Po drugie kąpiel w wannie zdecydowanie bardziej odpręża i działa kojąco na kręgosłup, dlatego nie obawiaj się kąpieli w wannie. Staraj się jednak nie przesadzać z długością kąpieli, choć nie jest ona groźna dla dziecka, może zdecydowanie osłabić Twoje siły.
Kąpać możesz się codziennie. Pamiętaj jednak, by woda w wannie nie była zbyt gorąca, gdyż może ona wywołać krwawienie. Do pielęgnacji ciała pod prysznicem używaj jednak preparatów hypoalergicznych raczej bezwonnych, zgodnych z naturalnym ph ciała. Żele i płynny, których jeszcze nie dawno używałaś, mogą teraz uczulać i wywoływać podrażnienia.
[-------]
W ciąży powinnaś zrezygnować z aromatycznych olejków, na rzecz np. delikatnych kulek żelowych lub musujących.
Sole i mocne olejki eteryczne nie tylko mogą nadmiernie pobudzać, ale także wywołać uczulenia i podrażnienia skóry, a u niektórych pań mdłości i duszność. Dla odprężenia i urozmaicenia kąpieli dodawaj świeże płatki kwiatów, plastry cytrusów lub odrobinę miodu i mleka.
Pielęgnacja tuż po kąpieli
Jeśli wcześniej, tuż po kąpieli szybko szorowałaś ciało ręcznikiem, teraz postaraj się delikatnie potraktować swoją skórę, która podczas ciąży jest bardziej wrażliwa i wymaga większej troski. A zatem nie trzyj skóry ręcznikiem tylko owiń się nim i poczekaj aż lekko przeschnie. Tuż przed założeniem bielizny wmasuj w ciało: brzuch, uda i piersi, krem przeciw rozstępom, nie odkładaj tego na później, gdyż skóra po kąpieli ma otwarte pory, a dzięki temu szybciej będą wchłaniane substancje odżywcze.
Kiedy kąpiel może szkodzić?
Kąpiel w wannie nie jest polecana w przypadkach, gdy lekarz stwierdzi, że ciąża jest zagrożona lub gdy kobieta cierpi na powracające infekcje dróg rodnych. Wyższa temperatura wody może zaostrzać podrażnienia oraz spowodować przedwczesne skurcze porodowe.
www.fit.pl