Aktywne odkrywanie świata i zdrowy ruch potrzebny jest nie tylko dziecku, ale także mamie po porodzie - dla obojga z was poród był trudnym i męczącym przeżyciem.
Dobrze wiesz, jak dziecko szybko się rozwija i rośnie, by pomóc mu w harmonijnym rozwoju, naucz się ćwiczyć jego mięśnie, a także Ty sama odczujesz korzyści, jakie dają wspólne ćwiczenia!
Skoro jeszcze nie czujesz się na siłach, by odwiedzić klub fitness, a niechciane fałdki po porodzie spędzają Ci sen z powiek, wybierz przyjemne i bezpieczne ćwiczenia z dzieckiem, które nie tylko pozwolą wam cieszyć się bliskością, ale także pobudzą waszą energię i zapał każdego dnia.
Oto zestaw kilku ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem: efekt - wspólny trening i bliskość, tak ważna dla Twojego niemowlaka.
Ćwiczenie 1 z „Małym ciężarkiem”
Ćwiczenie wykonuj w staniu – plecy proste, łopatki ściągnięte, dziecko trzymaj przed sobą (plecami do swojego brzucha) obejmuj je jedną ręką pod pachami, drugą pod kolanami lub pupą. Maluszek jest Twoim ciężarkiem. Stój na palcach i padaj lekko na całe stopy w delikatnym rozkroku.
3 i 4 miesiąc życia dziecka to nowy etap w jego rozwoju. Dziecko w tym okresie zaczyna kierować palcami i jest to ważny moment dla nauki wielu czynności manualnych, dziecko chwyta już przedmioty i bada je. Warto ćwiczyć tę umiejętność i podczas treningu dawać niemowlakowi różne zabawki, by mogło się nimi zając.
Ćwiczenie 2 „Maluch w akcji”
Około 5 miesiąca dziecko nabywa coraz więcej umiejętności. Dziecko uczy się zmieniać pozycję, z leżenia na plecach, na bok a także na brzuszek, szybkiej i sprawniej przebiera nóżkami i pełza, przygotowując się do raczkowania, warto także tę umiejętności wykorzystać we wspólnych ćwiczeniach.
Przygotuj dziecku tor przeszkód. Na podłodze rozłóż miękkie poduszki, zabawki wykonane z miękkiej gumy i materiału. Pokaż malcowi trasę omijając przeszkody bokiem lub górą. A następnie pokieruj dzieckiem tak, by również mogło ominąć odpowiednie przedmioty. Pomagaj mu, podnoś je i kładź z powrotem, w tej sposób wzmocnisz także swoje mięśnie ramion.
Ćwiczenie 3 z elementami jogi dla niemowląt
Gdy malec kończy 8 miesiąc, to dobry czas, by zacząć ćwiczyć sprężystość mięśni dziecka i rozciąganie. Joga dla maluchów a także mamy świetnie sposób na kolejny etap rozwoju ruchowego dziecka.
Złap dziecko za podudzia, delikatnie zegnij nóżki malucha w kolanach, a później rozchyl je trochę. Stopy dziecka powinny cały czas pozostać przy podłożu. Następnie zgięte nogi w kolanach podnieś na wysokość brzuszka dziecka i trochę do niego przyciśnij. Rozluźnij uścisk i powtórz ćwiczenie kilka razy, kontrolując reakcję dziecka.
www.dziecko.fit.pl
Ruch to zdrowie - ćwiczenia dla mamy i dziecka
Każda dawka ruchu już od samego poczęcia jest ważnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka , jeśli jeszcze nie przekonałaś się o tym, zacznij ćwiczenia ze swoim dzieckiem, a prócz jego treningu, także Ty szybciej powrócisz do formy po ciąży