Pomysłodawcą tego tygodnia jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action), któej celem jest rozpowszechnianie karmienia piersią na świecie, jako najlepszej i najzdrowszej metody karmienia noworodka i niemowlaka.
Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, ze mleko mamy oraz możliwość karmienia piersią to największy dar, jaki prócz poczęcia natura ofiarowała człowiekowi.
Naturalne mleko matki to od wieków ideale pożywienie, które zaspokaja głód i zapotrzebowania dziecka na wszelkie składniki pokarmowe. Żadne pożywienie nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony przeciw wirusom, bakteriom i infekcjom, jak pokarm mamy.
Co więcej bliskość i więź jaka wytwarza się podczas karmienia jest wspaniałym doświadczeniem dla mamy i dziecka, a także najbliższych.
Okazuje się, że karmienie piersią przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka staje się coraz bardziej popularne, jednak niedostateczna wiedza i brak odpowiedniego poradnictwa oraz wsparcia dla młodych mam dość często powoduje komplikacje i niechęć już w pierwszych tygodniach.
Rozpowszechnianie udanego karmienia wśród kobiet jest nadrzędnym celem Światowego Tygodnia Kamienia Piersią. Mamy mają bowiem prawo do wszelkich porad, pomocy pielęgniarek środowiskowych, położnych, których zadaniem jest wsparcie podczas laktacji, instruktarz prawidłowego karmienia oraz medyczna pomoc w razie komplikacji.
W celu poprawy sytuacji karmiących matek już od poczęcia dziecka WHO oraz UNICEF przygotował dla szpitali i placówek pielęgnacyjnych specjalny dokument "10 kroków do udanego karmienia piersią", który ma systematyzować postępowanie wobec kobiety po porodzie oraz czuwać nad ochroną karmiącej i jej dziecka w czasie połogu.
"10 kroków do udanego karmienia piersią" to:
1. Posiadanie spisanych zasad postępowania w odniesieniu do karmienia piersią i komunikowanie ich rutynowo całemu personelowi, odpowiedzialnemu za opiekę zdrowotną.
2. Przeszkolenie całego personelu, odpowiedzialnego za opiekę zdrowotną w zakresie umiejętności niezbędnych do wprowadzenia tych zasad.
3. Informowanie każdej kobiety w ciąży o zaletach i postępowaniu podczas karmienia piersią.
4. Pomoc matce w rozpoczęciu karmienia w ciągu pół godziny od narodzin dziecka.
5. Pokazanie matkom jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet, jeśli będą oddzielone od swych dzieci.
6. Nie podawanie niemowlętom jedzenia i picia innego niż mleko matki chyba, że wskazania medyczne stanowią inaczej.
7. Stosowanie systemu - rooming-in, czyli pozwalanie matkom i dzieciom na przebywanie razem 24 godziny na dobę.
8. Zachęcanie do karmienia piersią na żądanie, gdy tylko dziecko jest głodne.
9. Nie podawanie sztucznych smoczków karmionym niemowlętom.
10. Sprzyjanie powstawaniu grup wsparcia karmiących matek i kierowanie tam matek przy wypisie ze szpitala.
www.dziecko.fit.pl
Światowy Tydzień Karmienia Piersią
W dniach od 1-7 sierpnia co roku obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła ten tydzień w dniu 1 sierpnia 1990 od momentu podpisania Deklaracji Innocenti w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią"