fit.pl mobile logo

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

W dniach od 1-7 sierpnia co roku obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła ten tydzień w dniu 1 sierpnia 1990 od momentu podpisania Deklaracji Innocenti w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią"
breast feeding2Pomysłodawcą tego tygodnia jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action), któej celem jest rozpowszechnianie karmienia piersią na świecie, jako najlepszej i najzdrowszej metody karmienia noworodka i niemowlaka.

Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, ze mleko mamy oraz możliwość karmienia piersią to największy dar, jaki prócz poczęcia natura ofiarowała człowiekowi.

Naturalne mleko matki to od wieków ideale pożywienie, które zaspokaja głód i zapotrzebowania dziecka na wszelkie składniki pokarmowe. Żadne pożywienie nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony przeciw wirusom, bakteriom i infekcjom, jak pokarm mamy.

Co więcej bliskość i więź jaka wytwarza się podczas karmienia jest wspaniałym doświadczeniem dla mamy i dziecka, a także najbliższych.

Okazuje się, że karmienie piersią przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka staje się coraz bardziej popularne, jednak niedostateczna wiedza i brak odpowiedniego poradnictwa oraz wsparcia dla młodych mam dość często powoduje komplikacje i niechęć już w pierwszych tygodniach.

Rozpowszechnianie udanego karmienia wśród kobiet jest nadrzędnym celem Światowego Tygodnia Kamienia Piersią. Mamy mają bowiem prawo do wszelkich porad, pomocy pielęgniarek środowiskowych, położnych, których zadaniem jest wsparcie podczas laktacji, instruktarz prawidłowego karmienia oraz medyczna pomoc w razie komplikacji.

W celu poprawy sytuacji karmiących matek już od poczęcia dziecka WHO oraz UNICEF przygotował dla szpitali i placówek pielęgnacyjnych specjalny dokument "10 kroków do udanego karmienia piersią", który ma systematyzować postępowanie wobec kobiety po porodzie oraz czuwać nad ochroną karmiącej i jej dziecka w czasie połogu.

"10 kroków do udanego karmienia piersią" to:

1. Posiadanie spisanych zasad postępowania w odniesieniu do karmienia piersią i komunikowanie ich rutynowo całemu personelowi, odpowiedzialnemu za opiekę zdrowotną.
2. Przeszkolenie całego personelu, odpowiedzialnego za opiekę zdrowotną w zakresie umiejętności niezbędnych do wprowadzenia tych zasad.
3. Informowanie każdej kobiety w ciąży o zaletach i postępowaniu podczas karmienia piersią.
4. Pomoc matce w rozpoczęciu karmienia w ciągu pół godziny od narodzin dziecka.
5. Pokazanie matkom jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet, jeśli będą oddzielone od swych dzieci.
6. Nie podawanie niemowlętom jedzenia i picia innego niż mleko matki chyba, że wskazania medyczne stanowią inaczej.
7. Stosowanie systemu - rooming-in, czyli pozwalanie matkom i dzieciom na przebywanie razem 24 godziny na dobę.
8. Zachęcanie do karmienia piersią na żądanie, gdy tylko dziecko jest głodne.
9. Nie podawanie sztucznych smoczków karmionym niemowlętom.
10. Sprzyjanie powstawaniu grup wsparcia karmiących matek i kierowanie tam matek przy wypisie ze szpitala.


www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl