Uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu w Hajfie przeprowadzili badania wśród ponad 1,6 tys. zdrowych pracowników sektora prywatnego i publicznego. Podczas badań okresowych podano im do wypełnienia ankietę, a w ciągu kolejnych 9 lat trzykrotnie jeszcze zaproszono na spotkania kontrolne.
Okazało się, że u osób ćwiczących co najmniej 4 godziny tygodniowo nie pogarszał się stan psychiczny, i nie były one narażone na depresję i wypalenie. Dodatkowo 150 minut ruchu na tydzień pomagało badanym osobom lepiej sobie radzić z obowiązkami w pracy, poprawiało wydajność i samoocenę oraz zapobiegało problemom osobistym i zawodowym pojawiającym się w związku z depresją i wypaleniem zawodowym.
Co ciekawe osoby nieaktywne były bardziej narażone na wystąpienie depresji i wypalenie zawodowe niż osoby ćwiczące oraz mogły częściej doświadczać pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.
Jak komentują naukowcy, wyniki te wskazują, że aktywność fizyczna jest skuteczną metodą walki ze stresem, poprawia naszą kondycję fizyczną, i psychiczną. Dlatego apelują do pracodawców o stworzenie sali do ćwiczeń na terenie firmy lub z dotowania zajęć fizycznych swoim pracownikom, a nawet wprowadzenia elastycznego czasu pracy po to, by ułatwić zatrudnionym udział w zajęciach sportowych. Ich zdaniem zachęcanie swoich pracowników do aktywności fizycznej może zredukować liczbę ich nieobecności w pracy oraz zwiększyć wydajność.
www.fit.pl