Wielu z nas migrenę zna z własnego doświadczenia. Pulsujący ból głowy może trwać od 4 do 72 godzin, skutecznie ograniczając normalne funkcjonowanie. Pojawia się przy tym światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Takiemu stanowi mogą towarzyszyć także nudności. W leczeniu migreny pomagają specjalne leki, ale równie skuteczne jak one są ćwiczenia i aktywność fizyczna.
Grupa szwedzkich naukowców postanowiła sprawdzić w jakim stopniu ćwiczenia mogą być alternatywą dla leków polecanym osobom cierpiącym na migrenę. Badacze zaprosili do współpracy 91 osób i podzielili je na trzy grupy. Pierwsza wykonywała czterdziestominutowe ćwiczenia trzy razy w tygodniu. Druga stosowała doraźnie ćwiczenia relaksacyjne, a trzecia leki profilaktyczne.
Każda z nich stosowała zalecenie przez trzy miesiące. Potem naukowcy zbadali wszystkich w chwili oraz po trzech i sześciu miesiącach od zakończeniu testów. Okazało się, że napady migreny stały się o wiele rzadsze u grupy przyjmującej leki i tej, która postawiła na ćwiczenia fizyczne. Co ciekawe rezultaty były praktycznie identyczne. Oznacza to, że w leczeniu migreny ćwiczenia są tak samo skuteczne jak środki farmakologiczne.
To dobra wiadomość, dla osób które do tej pory były na bakier z aktywnością fizyczną. Teraz oprócz zrzucenia wagi mogą jednocześnie wyleczyć lub przynajmniej ograniczyć bóle migrenowe.
www.fit.pl