Naukowcy są zdania, że nawet niezbyt wyczerpujący bieg jest najlepszą formą sportu dla każdego. Nic dziwnego to forma, która dostępna jest dla każdego. Lekarze podkreślają, że godzina truchtu przedłuża męskie życie średnio o ponad sześć lat, w przypadku kobiet zaś o pięć i pół roku, obniżając ryzyko śmierci nawet o 44%.
Zdaniem autorów analiz, największe korzyści dla zdrowia daje takie tempo biegania, w którym "nieco brakuje nam tchu". Nie chodzi jednak o to, by pozostać "zupełnie bez tchu".
Najnowsze badania podważają wcześniejsze opinie, które sugerowały, że bieganie w pewnym wieku może być ryzykowne i stanowić zagrożenie życia. W testach przeprowadzonych w Copenhagen City Heart udział wzięły osoby w przedziale wiekowym 20 – 93 lata, co jednoznacznie przeczy opiniom na temat złego wpływu biegania na osoby w podeszłym wieku.
Bieganie wpływa nie tylko na kondycję fizyczna, ale również na psychikę. Dzięki bieganiu poprawia się samopoczucie, rozładowuje stres, a dodatkowo bieganie sprzyja nawiązywaniu kontaktów z innymi i budowaniu więzi społecznych.
Bieganie ma wiele zalet prozdrowotnych. Między innymi obniża ciśnienie krwi, zapobiega otyłości, wpływa na pracę serca. Dodatkowo jogging dotlenia organizm, zwiększa gęstość kości i wrażliwość na insulinę, poprawia pracę serca i działanie układu odpornościowego, poza tym dobrze wpływa na odpowiednią proporcję tłuszczów, obniża ciśnienie, zmniejsza agregacje płytek krwi, przeciwdziała otyłości i jest dobre dla psychiki.
www.fit.pl