Jaki Nett - niegdyś Króliczek Playboya, dziś instruktorka jogi. Portalowi fit.pl opowiada o praktyce jogi, korzyściach płynących z uprawiania jogi, a także o swojej przygodzie z Playboyem. Jaki Nett w dniach 30.08 - 31.08.2014 przyjedzie do Polski na II Górski Maraton Jogi w Wierchomli
fit.pl
2014-07-08 00:00
Udostępnij
Jaki Nett - joga zmienia ciało i ducha
jakiMożesz powiedzieć kiedy po raz pierwszy zainteresowałaś się jogą? Co Cię zainspirowało?

Nie mogę jednoznacznie powiedzieć, kto lub co wpłynęło na moje zainteresowanie jogą. Joga zaczęła być popularna w USA w latach 60 i 70. W latach 60 należałam do kręgu hippisów i być może właśnie wówczas zainteresowałam się jogą, chociaż nie przypominam sobie, żeby tak było. Od 1969 roku pracowałam jako Króliczek Playboya, prowadząc bardzo ekstrawagancki styl życia. Mimo, że byłam zadowolona z pracy, z upływem lat wiedziałam, że muszę zacząć planować swoje życie po Playboyu. W czasie jeżdżenia do pracy natknęłam się n ogłoszenie Kurs Jogi, a później po przeprowadzce w nowe miejsce, szkoła jogi znalazła się niedaleko. Wzięłam udział w pierwszych zajęciach i zakochałam się w jodze.I choć nadal pracowałam jako Króliczek Playboya, to joga zaczęła zmieniać moje życie.

Satysfakcjonuje Cię bycie instruktorką jogi?

Bardzo lubię uczyć innych. Patrząc wstecz na moje życie, nauczanie zawsze było w nim obecne. Uwielbiam patrzeć jak moi uczniowie opanowują nowe assany, doskonalą swoją technikę - to daje olbrzymią satysfakcję.

Jako nauczyciel zauważasz, że wielu ludzi, którzy zaczęli praktykować jogę przeszło metamorfozę?

Ludzie przychodzą na zajęcia jogi z różnych powodów. Niektórzy myślą, że joga pozwoli im poczuć się lepiej, niektórzy myślą, że joga pomoże im odnaleźć swoją duchową stronę, a jeszcze inni chcą zostać nauczycielami. Praktyka jogi to coś więcej, niż wykonywanie asan. Zaczynając praktykować jogę dochodzi do transformacji na poziomie fizycznym, psychologicznym oraz duchowym. Aby doszło do metamorfozy, muszą zadziałać ze sobą wszystkie trzy poziomy. Nawet osoba regularnie praktykująca jogę, będąca zwolennikiem jej filozofii, czy odżywiająca się produktami ekologicznymi, nie musi przejść spektakularnej metamorfozy. Spotkałam się z uczniami, którzy wręcz żyją jogą, wykonują piękne asany, ale nigdy nie zbliżyli się do całkowitej metamorfozy. Do zmiany za pomocą jogi może dojść tylko wtedy kiedy człowiek jest świadomy i che zmiany. Joga jest osobistą podróżą do wnętrza każdego z nas.

Co najbardziej lubisz w praktykowaniu jogi?

Zaczynając praktykować jogę, przez pierwsze dwa miesiące płakałam, bo na zajęciach czułam się bezpiecznie. Jako dziecko, lubiłam robić ze swoim ciałem różne rzeczy, uczęszczałam na lekcje baletu, gimnastyki czy akrobatyki. Kiedy zaczęłam praktykować jogę, wspomnienia z dzieciństwa wróciły. Wraz z upływem czasu, joga wspierała mnie na każdym etapie mojego życia. Im byłam starsza, tym bardziej byłam świadoma, że moje ciało się zmienia. Praktykując jogę, staram się wykonywać asany, które ułatwiają mi poruszanie się w codziennym życiu. Joga nie kończy się dla mnie tylko na macie, również poza nią stosuję zasady jogi, które dają mi poczucie wolności.

7sensesphoto Jaki Nett 4

Co jest najważniejsze przy rozpoczęciu praktyki jogi?

Najpierw zainteresowanie samą jogą, następnie uczestnictwo w pierwszych zajęciach i powrót na nie. Praktyka jest najważniejsza.

Jaka jest najważniejsza rzecz, której nauczyłaś się ćwicząc jogę?

Pokora, pokora i jeszcze raz pokora. Od moich kursantów wielu mogę się nauczyć. Ćwicząc, chce dać im z siebie wszystko, co najlepsze. Często zadaję moim kursantom pytanie, dlaczego przyszli na zajęcia, czego oczekują ode mnie. A to po to, aby dać im z siebie jeszcze więcej, bo tylko będąc nastawionym frontem do kursantów, można być prawdziwym nauczycielem.

Jakie są, twoim zdaniem, największe korzyści zdrowotne, wynikające z praktykowania jogi?

Przede wszystkim poprawia samopoczucie fizyczne, psychiczne i duchowe.

Nasi czytelnicy często zastanawiają się, jak łączyć dietę i styl życia w praktyce jogi. Jakich rad mogłabyś im udzielić?

Polecam dietę wegetariańską i wegetariański styl życia. Podróżując do Europy byłam zaskoczona, że kursanci nie zawsze stosują czystą dietę wegetariańską, ale są bardzo zaangażowani w praktyce jogi. Ja stosuję bardzo restrykcyjną dietę, ale nie narzucam jej nikomu. To indywidualny wybór. Ważny jest związek kursanta z zajęciami jogi i jego zaangażowanie w jej praktykę.

Dlaczego, Twoim zdaniem, światu potrzebna jest joga?

Joga uczy jak traktować innych. Gdyby każdy żył według głównych założeń YAMA (pierwsza część astanga jogi) - niestosowania przemocy, niekłamania, braku pożądania, życia w spokoju i harmonii - świat byłby lepszy i poukładany.

Gdybyś mogła zrobić, w tym momencie, jedną pozę, co by to było?

Trudne pytanie. To zależy od kilku czynników.

Rozmawiała: Ola Załęska

www.fit.pl