Profesor biochemii Krzysztof A. Sobiech z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu podnosi znaczenie odpowiedniego ruchu jako pierwszego "leku”, „jedynego narkotyku” i wreszcie „sposobu na życie”. Głównym korzystnym oddziaływaniem aktywności ruchowej u osób starszych jest wydłużenie okresu fizycznej sprawności i niezależności - poprawa jakości życia. Trening fizyczny zwiększa wydolność fizyczną i opóźnia spadek VO2max o około 10 do 20 lat u aktywnych fizycznie, w porównaniu do prowadzących siedzący tryb życia osób. Drugim, obok wydolności aerobowej, podstawowym wskaźnikiem determinującym sprawność fizyczną i niezależność funkcjonalną u osób starszych jest siła mięśniowa.
Kto ćwiczy, ten wygrywa
Specjaliści medycyny sportu wyliczyli, iż przeciętny obywatel uprzemysłowionego kraju traci powoli, do wieku 70 lat, średnio 1/3 swojej młodzieńczej masy i siły mięśniowej. W konsekwencji prowadzi to do wielu dolegliwości i chorób, jak bóle krzyża, osteoporoza .
Dobór odpowiedniego ruchu jest i pozostaje największym i najłatwiejszym orężem w walce z osteoporozą. Badania naukowe potwierdzają zależność wpływu treningu siłowego na gęstość kości. Jedne z licznych badań przeprowadzonych w Niemczech wykazały, iż w grupie badanych mężczyzn po 50 roku życia aktywnie ćwiczących, gęstość kośćca była o 14% większa w porównaniu do grupy rówieśników nie ćwiczących. Inny potwierdzający przykład badań naukowych przeprowadzonych tym razem na kobietach. Po 9 miesiącach specjalnie zaplanowanego treningu: walking, trening siłowy i jogging , połączonego z dietą bogatą w wapń, zaobserwowano u 45 pań z badanej grupy, zwiększenie gęstości kośćca o 5%.
Trenowanie kondycji jest ważne, ale to nie wszystko”, wyjaśnia Klaus Zimmermann, terapeuta sportu z Uniwersytetu w Chemnitz w Niemczech i autor książki pt.”Wzmacnianie mięśni dla zdrowia”. Nasz aparat mięśniowy zachowamy w odpowiedniej harmonii, uzupełniając uprawiane sportów wytrzymałościowych, treningiem siłowym. Jeszcze przed dziesięcioma laty taka propozycja byłaby uznana za niebezpieczną dla zdrowia. Wówczas to obowiązywała zasada, iż hantle i maszyny siłowe stosowane w zaawansowanym wieku mogą wyrządzić więcej szkód, niż przynieść pożytku.
Badania z ostatnich lat wykazują, że możliwy jest wzrost masy i siły mięśniowej pod wpływem treningu o charakterze siłowym u osób starszych, nawet w bardzo zaawansowanym wieku.
[-------]
Szczególna ranga i aktualność zagadnienia powodują, że szereg renomowanych organizacji w ostatnim czasie opublikowało rekomendacje dotyczące propagowania i programowania aktywności ruchowej u osób starszych, m.in. WHO i Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Należy podkreślić, że regularna aktywność ruchowa jest wskazana u osób w każdym wieku. O ile jeszcze stosunkowo niedawno uważano, że wysiłek fizyczny jest niewskazany u osób powyżej 80-85 roku życia, w chwili obecnej istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, by odrzucić te dawniejsze poglądy.
Zatem do dzieła – przykładowe ćwiczenia
3-5 razy tygodniowo, 45-70 % max. uderzeń serca, 20-60 minut
Sporty: Walking, Nordic Walking, rowery, pływanie, taniec, balet, narty biegowe,
Fitness-wellness:
Gimnastyka mózgu, kinezjologia, rytuały tybetańskie, Qi –gong, Tai-chi, Body art., Fitball, Zdrowy kręgosłup, NTM (ćw. dna miednicy małej), Pilates, Aqua, Chiball, formy zabawowe i taneczne, wzmacnianie w odciążeniu, ale np. z taśmami czy hantlami, równowaga i koordynacja, stretching.
Życząc dużo radości w ruchu- gorąco namawiam do stosowania. Pani Barbarze Kiesewetter /70 +/ dziękuję za uroczy udział w sesji.
dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl