Ci mali krwiopijcy już atakują. Ostrzegamy przed kleszami i podpowiadamy kiedy, jak i czym umiejętnie je wyciągnąć, żeby zmniejszyć ryzyko boreliozy czy zapalenia opon mózgowych 
fit.pl
2013-05-10 00:00
Udostępnij
Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze przenoszą  groźne dla zdrowia i życia człowieka (a także zwierzą - psów i kotów)) choroby. Jedną z nich jest borelioza. Kleszcze najczęściej przyczepiają się do skóry w zgięciach kolan, łokci, na szyi i w okolicach pachwin.

Po powrocie z  zalesionych i miejsc trzeba koniecznie obejrzeć swoje ciało. Kelszcze siedzą nie tylko na  drzewach, ale także bytują na trawie! Po namierzeniu kleszcza oceń jak głęboko wgryzł się w skórę. Jeśli jest płytko, można samodzilenie go usunąć. Gdy tkwi za głęboko należy zgłosić się do szpitala lub najbliższego ośrodka zdrowia. Lepiej nie ryzykować, nie robić tego na własną rękę i udać się do specjalisty.

Jak usunąć kleszcza?

Weź wysterylizowaną pensetę, uchwyć kleszcza jak najbliżej swojego ciała – tak by ująć główkę intruza, ale nie ściskać jego odwłoku.Następnie pociągnij kleszcza zdecydowanie do góry. Nie wykręcaj go! Kleszcz nie jest zakończony gwintem, więc nie ma sensu nim obracać. Przemyj miejsce po ukąszeniu spirytusem salicylowym) i ponownie dokładnie obejrzyj. W rance nie powinny zostać żadne fragmenty główki. Jeżeli są, ale płytko, wyjmij je np. za pomocą zdezynfekowanej igły. Jeśli coś utkwiło głębiej, idź do lekarza, by dokładnie oczyścił rankę. Miejsce po ukąszeniu obserwuj przez kolejny miesiąc. Gdyby pojawiła się różowa otoczka, skonsultuj się z lekarzem, bo objaw taki świadczy o zainfekowaniu boreliozą.

www.kleszcze.fit.pl