Utrata mięśni jest niestety zwykle nie do uniknięcia podczas redukcji, gdyż niższa podaż energii, jak również ćwiczenia aerobowe, powodują katabolizm mięśni. Diety zwykle powodują obniżenie metabolizmu, ponieważ organizm otrzymujący mniejszą dawkę kalorii, próbuje się do nowej sytuacji przystosować, zaczyna wówczas sięgać po dostępne źródła energii w tym po białka wchodzące w skład mięśni
fit.pl
2013-08-12 00:00
Udostępnij
Diety redukcyjne - dieta ketogeniczna
dieta ketogenicznaDlatego też kulturyści tak dużą wagę przykładają do spożywania białek i podczas redukcji spożywają ich często więcej niż podczas cyklu masowego, by w ten sposób zminimalizować straty.

Niezależnie od nazw, jakimi diety się posługują, większość opiera się przede wszystkim na niskiej, czasami niemal wręcz zerowej podaży węglowodanów, na wysokiej bądź umiarkowanej podaży białka i wysokiej lub umiarkowanej podaży tłuszczu.

Najpopularniejszą dietą jest dieta ketogeniczna, która wbrew pozorom wcale nie wywodzi się z kulturystyki, ale została opracowana do leczenia osób chorych na padaczkę. W tej diecie organizm przechodzi z metabolizmu węglowodanów na metabolizm tłuszczy.

Diet opartych na przyjmowaniu niskich ilości węglowodanów jest kilka rodzajów, w zależności od tego, jaki procent zapotrzebowania na energię jest dziennie pokrywany przez węglowodany. Jak można zauważyć w dietach opisanych powyżej, zwykle ilość ich jest dość niska.

W diecie low-carb stosowanej przez amatorów kulturystyki ilość węglowodanów oscyluje w ilościach 100-150 g dziennie i spożywa się je na śniadanie i w posiłkach okołotreningowych. Białko, tak jak w większości diet opartych na niskich węglowodanach, zalecane jest w ilościach 2-2,5 g/kg m. c./dzień, reszta dziennego zapotrzebowania kalorycznego uzupełniana jest przez tłuszcze. W tej diecie przez cały czas przyjmuje się węglowodany na tym samym poziomie, bez dodatkowych ładowań.

Według jednego z żywieniowców amerykańskich, wymagania fizjologiczne co do spożycia węglowodanów są zerowe, bowiem organizm sam może wytworzyć tyle glukozy, ile potrzebne mu jest do przeżycia. Jednak wprowadzenie 15-50 g węglowodanów na dobę, nadal pozwala na wejście w stan ketozy, a jednocześnie ogranicza rozkład białek. Natomiast ilość węglowodanów mieszcząca się w granicach 100-120 g na dobę jest dawką wystarczającą dla osób, które chcą ograniczyć węglowodany, a które źle funkcjonują pod wpływem ketozy, i przy takiej ograniczonej dawce węglowodanów stan ketozy nie ulega rozwojowi.

[-------]

Według standardów przyjętych dla osób chorych na padaczkę przyjęto zapotrzebowanie na energię, którą tłuszcze mają pokrywać w około 86%, natomiast białko w 10-12%, węglowodany zaś w 2-4%. dieta ketogeniczna3Na potrzeby kulturystów została ta dieta trochę zmieniona, przede wszystkim, jeśli chodzi o podaż białka, która ze względu na zminimalizowanie strat mięśniowych, musi być na wyższym poziomie, ale nie na tyle wysokim, by uniemożliwić stan ketozy. Białko w tym wypadku powinno być przyjmowane na poziomie nie większym niż 1,7 g/kg m. c., gdyż przy wyższej podaży osiągniecie stanu ketozy może być utrudnione. Węglowodany powinny być przyjmowane na poziomie ok. 20-30 g dziennie.

Diety niskowęglowodanowe, czy ketogeniczne niezależnie od schematu, jakiego się trzymają: ilości węglowodanów na dzień czy treningu (ponieważ tym się z reguły różnią) wszystkie wykorzystują stan, w jakim znajduje się organizm, gdy nie dostarczymy mu węglowodanów i nosi on nazwę ketozy. Jak napisał twórca jednej z diet niskowęglowodanowych fizjolog Lyle McDonald: Ketoza to stan metaboliczny, który następuje, gdy utlenianie kwasów tłuszczowych jest bardzo wysokie, a wątroba nie jest w stanie zużyć ich wszystkich jako energię. Dzieje się tak podczas kompletnej głodówki, diet niskowęglowodanowych i podczas ciężkiego treningu wytrzymałościowego. W takich warunkach kwasy tłuszczowe są tylko częściowo utleniane. Rezultatem tego jest nadwyżka acetylu-CoA, który zostaje skonwertowany do ketonów, które zostają uwolnione do krwioobiegu.

Gdy ketony nagromadzą się powyżej pewnego progu, ciało jest w ketozie. Gdy pojawia się ketoza, a poziom cukru we krwi jest niski (z powodu diety ubogiej w węglowodany) ketony staja się głównym paliwem dla mięsni i reszty organów. Ketony odgrywają bardzo ważna role w fizjologii człowieka: zaopatrują mózg w energię, jeżeli glukoza jest dostępna w niewielkiej ilości. Mózg nie potrafi wykorzystać kwasów tłuszczowych jako energii, wiec jego głównym paliwem jest glukoza. Gdy glukoza jest niedostępna, mózg potrzebuje alternatywnej energii i tą energią są ketony. Po 3 tygodniach w ketozie mózg wykorzystuje w 75% energie z ketonów reszta to glukoza powstała z aminokwasów, pirogronianu, mleczanu i glicerolu (Lyle McDonald, The Ultimata Diet 2.0)

Na podstawie:

1. Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka, mgr Helena Ciborowska, mgr Anna Rudnicka, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie III uzupełnione,
2. http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/how-many-carbohdyrates-do-you-need.html

Anita Demianowicz