Nadawaga i otyłość to problemy współczesnej cywilizacji. Nadwaga i otyłość choć często utożsamiane, to jednak nie są pojęciami równoznacznymi
fit.pl
2010-07-09 00:00
Udostępnij
Nadwaga a otyłość
obesity2Przede wszystkim nie każdy nadmiar masy ciała jest spowodowany nadmiernym otłuszczeniem. Otyłość często traktuje się jako wyższy stopień nadwagi.

Otyłość jest często definiowana jako stan anormalnej lub nadmiernej akumulacji tłuszczu w tkance tłuszczowej, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia.
Z otyłością i nadwagą wiąże się zwiększone ryzyko niedokrwiennej choroby serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego, a nawet niektórych nowotworów (rak trzonu macicy jajników i sutka u kobiet, rak okrężnicy, rak prostaty u mężczyzn). Dlatego utrzymanie należnej masy ciała jest podstawową zasadą profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Do oceny stopnia otyłości wykorzystuje się:
  • wskaźnik masy ciała BMI
  • pomiary grubości fałdów skórno-tłuszczowych
  • pomiary obwodów

BMI jest przydatnym narzędziem powszechnie stosowanym przez lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia, by określić stan niedowagi, nadwagi i otyłości u dorosłych. BMI pomiędzy 18,5 a 25 jest określane zwykle jako obesity 58prawidłowe. Nadwaga jest definiowana jako BMI pomiędzy 25 a 30, a otyłość jako wartość BMI powyżej 30.

Obwód pasa stanowi także cenny wskaźnik stanu zdrowia. Badania przeprowadzone w ostatnich latach na grupie kilkunastu tysięcy dorosłych osób wykazały, że wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca występują częściej u mężczyzn z obwodem pasa powyżej 102 cm i u kobiet z obwodem pasa powyżej 88 cm, w porównaniu do grupy osób szczupłych.

 

Do przyczyn otyłości zaliczamy:
1. czynniki genetyczne
2. czynniki środowiskowe, do których zaliczamy:
- nieprawidłowy sposób żywienia
- niska aktywność fizyczna
- czynniki psycho-emocjonalne – zaliczamy tutaj niepowodzenia towarzyskie, konflikty w rodzinie, nudę; u tych pacjentów obserwujemy jak gdyby ucieczkę w jedzenie

Podstawowymi sposobami leczenia otyłości są:
- leczenie dietetyczne
- aktywność fizyczna
- farmakoterapia
- pomoc psychologiczna
- zmiana trybu życia (modyfikacja zachowań związanych z jedzeniem)

Bardzo ważne w leczeniu otyłości jest również aktywność fizyczna. Niedostatek aktywności fizycznej powoduje, że zwiększenie zapasów odkładanych w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też większa ilość ruchu to sposób na zapobieganie i leczenie otyłości. Sama aktywność jednak nic nie daje. Warto ja połączyć z odpowiednią dietą. Dzięki temu można uzyskać redukcje masy ciała. NA początku kuracji odchudzającej wyklucza się takie rodzaje aktywności fizycznej jak: bieganie, trening siłowy, ćwiczenia skoczne, step. Powinno uprawiać się specjalistyczną gimnastykę dla osób z nadwagą, gimnastykę w wodzie oraz pływanie i spacery.

Sprawdź swój BMI

www.fit.pl