Otyłość ma związek z odczuwaniem bólu

Czy otyłość ma związek z bólem? Amerykańscy naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie badając ponad milion Amerykanów. Co ciekawe, ból ma związek z otyłością, nawet jeżeli osoba otyła jest zdrowa, czyli także po wykluczeniu innych chorób i dolegliwości mogących objawać się bólem  
fit.pl
2012-09-25 00:00
Udostępnij
Otyłość ma związek z odczuwaniem bólu
Na potrzeby badań oparto się na danych zebranych w latach 2008-2010 przez organizację Gallup. Większość uczestników badania stanowiły osoby białe (85,1%), mające co najmniej średnie wykształcenie (94,2%). 36,8% osób uczestniczących w badaniu miało niski, bądź normalny wskaźnik BMI, 38,3% osób miało nadwagę, a 24,9% osób było otyłych. Uczesników pytano o doświadczenie bólu fizycznego poprzedniego dnia, obecność schorzeń i chorób itd. Okazało się, że tak jak wzrasta otyłość – tak zwiększa się prawdopodobieństwo odczuwania bólu. Osoby z BMI pomiędzy 30-34 odczuwały o 68% więcej bólu, a te z BMI w przedziale 35-39 – o 136% więcej bólu, a te osoby, które miały BMI powyżej 40 – zgłaszały o 254% więcej bólu (wszystko to w porównianiu do osób z prawidłową masą ciała). Tak jak oczekiwano, przewlekłe schorzenia bólowe były odpowiedzialne, za większość problemów związanych z bólem.

Badacze podkreślają, że związek przewlekłego bólu, problemów zdrowotnych i otyłości jest złożony. W niektórych przypadkach zapalenia stawów powodują, że osoba rzadziej się przemieszcza i przybiera na wadze. W innych – nadwaga obciąża stawy, co powoduje ból. Naukowcy twierdzą, że potrzebne są jeszcze badania weryfikujące, czy rzeczywiście sm tłuszcz może powodować ból. Jednak aby odkryć czy taki proces ma miejsce, zachodzi konieczność przeprowadzenia kolejnych badań.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Obesity.


Źródło: Webmd.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl