Otyłość to zwiększona masa ciała powyżej wartości prawidłowych, spowodowana nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej. Głównymi przyczynami powstawania otyłości jest brak aktywności ruchowej, wysokokaloryczna dieta, czynniki genetyczne, przekarmienie w dzieciństwie. Otyłość grozi rozwojem cukrzycy, zmian zwyrodnieniowych stawów i chorób sercowo-naczyniowych.
W przeciągu 20 lat częstość występowania otyłości wrosła o 50%. Można więc rozpatrywać otyłość w kategoriach epidemii. W Polsce 6-70% społeczeństwa ma nadwagę lub otyłość.
Dlaczego tyjemy? Gdyż dostarczamy do organizmu nadmiar energii wraz z pożywieniem w porównaniu do ilości, której rzeczywiście potrzebujemy. Nasza dieta bogata jest w tłuszcze i węglowodany, mamy za mało ruchu i za rzadko jadamy.
Na otyłość wpływa również genetyka. Osoby z tendencja do otyłości mają geny, które najlepiej magazynują energię z pokarmów. Tylko 15% otyłości to otyłość wtórna, czyli spowodowana chorobami, takimi jak: guz trzustki, nadczynność nadnerczy, jajników, niedobór hormonu wzrostu. Otyłość wtórna może być także następstwem leków – środków uspokajających, estrogenów, progesteronu, kortykosteroidów.
Wyróżnia się dwa typy otyłości - androidalna, inaczej zwana otyłością brzuszną występująca głównie u mężczyzn. Tłuszcz odkłada się w okolicach brzucha. Drugi typ to otyłość gynoidalna, czyli typu gruszki, występuje u kobiet. Wówczas tłuszcz odkłada się w okolicach pośladków i ud. Rodzaj otyłości ustala się na podstawie obwodu talii do obwodu brzucha. U kobiet otyłość brzuszna występuje, gdy ten stosunek wynosi ≥ 0,8, a u mężczyzn ≥ 1. Współczynnik w otyłości tupu gruszka dla kobiet wynosi kobiet <0,8, a dla mężczyzn <1.
Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Powoduje chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, udar mózgu, nowotwory. Otyłość typu gruszka przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa, szyi i obrzęku nóg.
Dlatego też podejmując próbę walki z otyłością pamiętajmy by stosować odpowiednią dietę, zmniejszając dawkę energetyczna w posiłkach i zwiększmy zużycie energii. Najkorzystniejsze jest chudnięcie 0,5 kilograma tygodniowo. Pomocne w zrzuceniu wagi mogą być preparaty wspomagające odchudzanie. Można również stosować farmakoterapie, w czasie której przyjmuje się leki hamujące apetyt lub przyswajalność tłuszczów. W przypadku gdy BMI sięga 40, a dodatkowo pojawiają się powikłania metaboliczne, oddechowe, psychiczne stosuje się leczenie chirurgiczne.
Pamiętajmy, że otyłość prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego warto już dziś zadbać o siebie i zmienić dietę i zwiększyć wysiłek fizyczny.
www.fit.pl