Pamiętajmy, że nawet najlepsza dieta nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie dołożymy do niej aktywności fizycznej. Zwiększony wysiłek fizyczny jest podstawą skutecznego odchudzania. Dobrze jest kiedy mamy możliwość rozpocząć ćwiczenia pod okiem trenera. Treningi na siłowni i basenie są jak najbardziej wskazane dla wszystkich tych, którzy chcą zdrowo schudnąć. Bardzo ważnym elementem naszej codziennej aktywności powinien być codzienny spacer, który pomaga pobudzić krążenie i spalić kalorie.
Oczywiście apteczne półki uginają się od cudownych środków odchudzających. Pamiętajmy jednak, że musimy je stosować z głową. Nie zapewnią nam szybkiego i zdrowego odchudzania. Możemy stosować jej jako wspomagacze naszej walki z otyłością, przy zastosowaniu odpowiedniej diety oraz porcji aktywności fizycznej.
[-------]
W niektórych przypadkach leczenie otyłości odbywa się poprzez środki farmakologiczne. Leczenie otyłości lekami należy rozpocząć, gdy:
- BMI jest wyższe niż 30 kg
- BMI jest niższe, ale współistnieją choroby związane z otyłością (cukrzyca typu II, nadciśnienie, hiperlipidemia)
- próby leczenia samą dietą i wysiłkiem fizycznym zakończyły się niepowodzeniem
Niektóre osoby muszą poddać się chirurgicznemu zabiegowi. Leczenie chirurgiczne stosuje się przede wszystkim u osób, u których wraz z otyłością występują powikłania metaboliczne, oddechowe lub psychiczne. Leczenie chirurgiczne to zmniejszenie pojemności żołądka przez wprowadzanie do niego balonu wypełnionego solą fizjologiczną. Balon ma wielkość męskiej pięści i swobodnie pływa w żołądku. Inna metoda to podzielenie żołądka specjalnymi szwami na dwie części nierównej wielkości. Pokarm wpada do mniejszej i wąskimi kanalikami dostaje się do większej. Właśnie tutaj zachodzi proces trawienia.
Tak zwany efekt jo-jo jest zwykle dużym problemem, ponieważ mechanizmy fizjologiczne ułatwiają odzyskiwanie wagi ciała. Ponad 75% ludzi stosujących dietę, nawet ograniczoną do 400-800 kcal/dobę, wraca do pierwotnej wagi w ciągu roku. Dotyczy to także osób, które otrzymywały dietę zmodyfikowaną oraz były poddawane psychoterapii. Dlatego też bardzo ważna jest praca nad wzmocnieniem samooceny. Kluczową sprawą jest poznanie (m. in. poprzez samoobserwację) i zrozumienie mechanizmów kryjących się za objadaniem się oraz opracowanie strategii radzenia sobie z niepożądanymi zachowaniami. Mogą to być zachowania alternatywne np. wyjście na spacer albo szerzej - trening zachowań asertywnych. W terapii osoby otyłej niebagatelne, pozytywne znaczenie może mieć uświadomienie sobie braku kontrolii nad objawem, a tym samym początku realnej samooceny.
www.fit.pl