Poczucie własnego bezpieczeństwa w domu, pracy czy na ulicy ma ogromne znaczenie nie tylko dla ludzi młodych i aktywnych zawodowo, ale przede wszystkim dla ludzi samotnych, dojrzałych wiekiem i nie w pełni sprawnych fizycznie. W dzisiejszych czasach mimo wysokich sankcji karnych, sprawca nie rezygnuje z dostania się do mieszkania, które nie rzadko staje się jego centrum uwagi.
Senior chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo powinien przede wszystkim pamiętać, by nie dawać okazji złodziejowi, nie pokazując tego co mamy w portfelu , nie przeliczając pieniędzy podejmowanych z bankomatu.
Podczas zakupów nie powinniśmy pokazywać otwartego portfela. Powinniśmy również pamiętać o tym, by nie wchodzić w dyskusje czy w kłótnie, gdyż jest to jeden ze sposobów działania kieszonkowców.
Pamiętajmy, by na drobne zakupy nie chodzić z całym portfelem, w którym mamy dokumenty, karty do bankomatów, które są tak samo cenne jak pieniądze.
Podczas zakupów muszą uważać zwłaszcza panie, które zaaferowane wybierają dwoma rękoma towar, a torby trzymają na plecach. Panie powinny trzymać torebki przed sobą, pod pachą, nie na plecach, dotyczy to zwłaszcza komunikacji miejskiej.
Pamiętajmy, że nasz dom, jest naszą twierdzą. Nie wpuszczajmy osób, rozmawiajmy przez drzwi. Powinniśmy uwiarygodnić tożsamość osoby, która do nas puka.
- Mamy takie prawo, gdy ktoś przyjdzie, na przykład inkasent, poprosić o telefon do przełożonego i uwiarygodnić takiego człowieka , gdyż zdarzają się kradzieże na „gazowników” i „kominiarzy” – przestrzegał Krzysztof Kapitaniuk z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Powinniśmy również unikać kontaktu z agresorami, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że ktoś nam może oddać.
- Lepiej mieć zawsze drobne w kieszeni i odrzucić łup, bo potencjalny napastnik ruszy za łupem – przekonywał Pan Krzysztof Kapitaniuk.
Pan Krzysztof jest zdania, że każdy ma prawo się bronić, ale jeśli chodzi o samoobronę to wiadomo, agresja rodzi agresję, jest wiele innych sposobów na obronę.
Bezpieczeństwo seniorów jest bardzo ważne. Seniorzy muszą być informowani o tym, jak mogą się bronić. Celem działań jest przede wszystkim podniesienie świadomości seniorów w kwestii wpływu na własne bezpieczeństwo.
- Współpracujemy z klubami seniorów, klubami parafialnymi, z policją i strażą miejską, prelekcje mają na celu przypomnienie ludziom o prewencji. – wymieniał Pan Krzysztof.
www.fit.pl