Czasopismo „Archives of International Medicine” opublikowało badania przeprowadzone na 13 535 kobietach, które w średnim wieku regularnie uprawiały sport, wykazały, iż mniej narzekały na zdrowie, były bardziej sprawne jako seniorki i nie chorowały na wiele chorób w wieku 70 lat, niż te, które z aktywnością fizyczną przed 50 miały niewiele wspólnego.
Niemieckie badanie prowadzane przez okres dwóch lat na 3 903 uczestnikach w wieku przynajmniej 55 lat dowiodły, że aktywni fizycznie ludzie mają mniejsze szanse upośledzenia i zaburzenia funkcji poznawczych, związanych z podeszłym wiekiem.
W badaniu przeprowadzonym w Kanadzie kobiety w wieku 65-5 lat, które regularnie przez rok intensywnego ćwiczenia wytrzymałościowego ( raz lub dwa razy w tygodniu) miały zdecydowanie wyższy poziom wielu umiejętności poznawczych, w porównaniu z paniami, które wykonywały lżejsze ćwiczenia.
Trening siłowy poprawił u kobiet wyniki w testach, dotyczących umiejętności skupienia i rozwiązywania problemów
Trening wytrzymałościowy bowiem usprawnił funkcję mięśni kobiet oraz poprawił wyniki na testach, badających umiejętność skupienia się i rozwiązywania problemów.
www.fit.pl
Chcesz być zdrowym seniorem – ćwicz!
Aktywność fizyczna w młodości oraz średnim wieku jest podstawą zdrowia w jesieni życia. Jak wykazały badania , ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na ogólne zdrowie oraz pomagają przetrwać choroby, a przede wszystkim spowalniają postęp wielu chorób, związanych z późnym wiekiem