Elektroencefalografia to w skrócie EEG. Zapis te po raz pierwszy zarejestrowany 1890 r. przez Adolfa Becka na Uniwersytecie Jagiellońskim, a pierwsze badanie na człowieku przeprowadził Hans Berger
fit.pl
2010-03-29 00:00
Udostępnij
Elektroencefalografia
Po co?

Badanie EEG wykonuje się w przypadku diagnozowania: zaburzeń nu, padaczki, w przypadkach śpiączki i śmierci mózgu.nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie EEG jest natomiast cały czas niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję mózgu, a nie struktury anatomiczne. Do podstawowych zastosowań EEG zalicza się dziś diagnostykę padaczki, gdzie jest ono wykorzystywane łącznie z innymi badaniami. Ponadto EEG można stosować do analizy działania leków.


Na czym polega?

Medyczna metoda diagnozująca służąca badaniu czynności mózgu za pomocą maszyny zwanej elektroencefalografu. Podczas badania rozmieszcza się od 10 -20 elektrod na czaszce badanego (średnio 8 na każdą półkule plus 3 na linii pośrodkowej), które odbierają aktywność neuronów kory mózgowej i po ich wzmocnieniu odwzorowują obraz zwany elektoencefaloframem. Możliwe jest uzyskanie obrazu zwanego elektrokortykografią (EcoG) – po umieszczeniu elektrod bezpośrednio na korze.Całość właściwego, rutynowego badania EEG trwa zwykle ok. 20 minut. Badanie EEG nie boli! Po badaniu technik zdejmuje elektrody, w przypadku zastosowania elektrod miseczkowych są one odklejane. Wynik badania, w zależności od standardu przyjętego w pracowni otrzymuje się w ciągu kilku dni, może go także otrzymać bezpośrednio lekarz kierujący na badanie.Podczas badania na polecenie lekarza otwierasz i zamykasz oczy, wykonujesz 30-40 głębokich oddechów na minutę (hiperwentylacja). Stosuje się też fotostymulację czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (wówczas masz oczy zamknięte), rzadziej - sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych.

www.fit.pl