Większość z Was spotkała się z wschodnim znakiem Jin Jang. Symbolizuje on pełnie i doskonałą harmonie, jedność. Podzielony jest na dwie części - męską i żeńską. Każda z tych części zawiera w sobie także element drugiej części, gdyż inaczej nie może egzystować. Taka sytuacja powinna panować w otoczeniu, w którym żyjemy. Uzyskanie pełnej równowagi nie jest możliwe choćby z powodu, że wszystko się stale zmienia. Jednak zadaniem Feng Shui jest dążeniem do niej za pomocą stosowania odpowiednich środków w naszym otoczeniu. Mało kto wie, że wszystkie problemy związane z naszym złym samopoczuciem w domu czy w pracy, może rozwiązać Feng Shui, następny wspaniały wynalazek chińskiej medycyny, łatwy do sprawdzenia w domowych warunkach, a co najważniejsze bezbolesny (chyba że ktoś ma wstręt do robienia porządków).
Wszystko w Feng Shui polega na poszukiwaniu harmonii w zaciszu domowym, jak i również w pracy. Dzięki wskazówkom chińskiej sztuki aranżacji wnętrz można tak urządzić mieszkanie, że jego atmosfera będzie sprzyjała dobremu samopoczuciu, zdrowiu i szczęściu wszystkich domowników. Najważniejsze w Feng Shui (wiatr i woda) jest niewidzialna energia chi, która przenika wszechświat. Kiedy ta energia nie krąży lub coś przeszkadza jej prawidłowemu przepływowi, atmosfera w tym miejscu ulega "zanieczyszczeniu". Jeśli dzieje się to w naszym domostwie, Feng Shui zaleca usunięcie mebla tak, aby odblokować przepływ chi lub ewentualnie dostawić dodatkowe meble w sytuacji kiedy prąd chi jest zbyt szybki. Wszystkie te zabiegi czyni się po to, aby przywrócić harmonię w otoczeniu człowieka.
Przy wprowadzaniu zasad Feng Shui do swojego domu nie trzeba od razu przestrzegać wszystkich zaleceń. Na dobry początek przydałoby się gruntownie posprzątać mieszkanie i jego otoczenie (korytarz, podwórko). Zaczynamy od narysowania ba gua mieszkania (ba gua to rodzaj siatki, którą nanosi się na powierzchnię mieszkania).
[-------]
Siatka składa się z dziewięciu pól, każde z nich odpowiada innej dziedzinie życia:
1. Kariera i życie osobiste
2. Małżeństwo i przyjaźnie
3. Rodzina i zdrowie
4. Bogactwo
5. Centrum ba gua - zdrowie
6. Pomocni ludzie i przyjaciele
7. Dzieci i twórczość
8. Wykształcenie i wiedza
9. Sława i reputacja
Po narysowaniu planu mieszkania, rysujemy ośmiokątny schemat siatki ba gua zaznaczając na nim centrum i wypisujemy nazwy wszystkich dziewięciu pól. Kładziemy plany na stole w ten sposób, by drzwi wejściowe były skierowane w twoja stronę, równolegle do krawędzi stołu, przed którą stoisz. Połóż ba gua na planie, łącząc w jednym punkcie oba środki. Obracaj schematem, aż bok zamykający 1 pole (kariera i życie osobiste) też będzie równoległy do krawędzi stołu. Aby wykorzystać to, co zostaje nam przekazane przez ba gua, musimy odczytywać symboliczne znaczenia różnych części domu i zastanowić się, co możemy zmienić. W części odpowiadającej polu "małżeństwo", należy usunąć wszystkie niebezpieczne i ostre przedmioty, bo prawdopodobnie to one są winne nerwowej atmosferze. Wyrzuć stare przedmioty z pola kariera, w strefie 7 umieść dzieła sztuki, w 8 książki itd. Dużą rolę w Feng Shui odgrywają rośliny. Według teorii świeże cięte kwiaty mają dobry wpływ na otoczenie tylko wtedy, gdy codziennie zmieniamy im wodę i usuwamy zwiędłe kwiaty i liście. Kwiaty suszone nie wpływają na nas pozytywnie. Jedynie rośliny o okrągłych i łagodnych liściach harmonizują przepływ energii. Feng Shui nie poleca także hodowania w domu kaktusów. Z wyjątkiem dwóch sytuacji: kaktusa ustawionego obok telewizora (by pochłaniał fale elektromagnetyczne), oraz na parapecie tak aby odstraszał intruzów.
Aby moc Feng Shui została dobrze wykorzystana należy przestrzegać kilka zasad:
- przejrzyj wszystkie domowe przedmioty, jeśli są uszkodzone napraw je albo wyrzuć,
- nie przechowuj w szafach przedmiotów ani prezentów, które ci się nie podobają,
- wietrz i regularnie sprzątaj mieszkanie, tak aby energia mogła swobodnie krążyć,
- jeżeli w twoim domu wszystko dobrze się układa, ograniczaj zmiany do minimum,
- nigdy od razu nie przeprowadzaj rewolucji w mieszkaniu, wprowadzaj zmiany stopniowo, najpierw oceń wyniki później podejmuj kolejne działania.
Niektóre elementy i kształty szkodzą przepływowi energii. Oto kilka sposobów na przywrócenie harmonii:
- wystający narożnik wychodzący na pokój zakłóca przepływ chi, ustaw przy nim dużą roślinę o miękkich liściach lub zawieś kwietnik,
- kąt pokoju zatrzymuje energię, umieść w nim roślinę o okrągłych liściach lub punktowe oświetlenie, powieś lustro, postaw radio (dźwięk też pobudza krążenie energii),
- spadzisty sufit blokuje energię, powieś na nim plakaty lub obrazy przedstawiające chmury,
- pokój w kształcie litery L jest pozbawiony równowagi, lustro w wąskiej części optycznie powiększy szerokość pokoju.